لزوم اطلاع رسانی برای جلوگیری از وقوع سیل

واحد مرکزی خبر سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۳
بیست و سومین جلسه شورای معاونین، مشاورین و شهرداران مناطق ۲۲گانه، در ساختمان شهرداری منطقه ۱ برگزار شد

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از سایت شهرداری تهران ، پیروز حناچی بااشاره به حادثه سیل اخیر در برخی از استان های کشور گفت: سیلی که تجربه کردیم با توجه به بارش ها در هر دوره ۵۰ تا ۱۰۰ ساله اتفاق می افتد. بر اساس آنچه در دولت گزارش شد براثر بارش ها ۵۴ میلیارد متر مکعب به ذخائر آبی سدها اضافه شد و در اکثر نقاط کشور تالاب ها به حالت عادی برگشته است، دریاچه ارومیه هم تا حدودی آب گیری شده است.
وی افزود: برغم نعمت هایی که بارش ها داشته، در بارندگی های اخیر غافلگیر شدن برخی بخش ها، صدمه های جدی به بار آورد. واقعیت این است که در نوروز معمولاً ادارات و ارگان ها در شرایط عادی کاری نیستند و از سوی دیگر هم متاسفانه با اخذ تصمیماتی اشتباه در گذشته، حریم رودخانه ها رعایت نشده بود که به بیشتر شدن صدمات ناشی از سیل کمک کرد.
شهردار تهران با تاکید بر لزوم استفاده از تجربیات گذشتگان ادامه داد: در خرم آباد پل های دوره ساسانی ۱۵ تا ۱۶ دهنه دارند، در حالی که در حالت طبیعی از دو دهنه اینها استفاده می شود و جالب این که هیچ کدام از این پل ها بر اثر سیلاب فرونریختند. هسته اصلی شهرها هم که طراحی و جانمایی دیرینه دارند، زیر آب نرفتند. در عین حال، بخش های جدید شهرها دچار مشکل شدند.
حناچی تصریح کرد: علاوه بر اینها باید بدانیم که قبل از وقوع حادثه ضروری است تا آمادگی های لازم را داشته باشیم و اگر این آمادگی وجود داشته باشد و مانورهای لازم برگزار شده باشد، در زمان بروز بحران معلوم است که هر نهادی چه وظیفه ای بر عهده دارد. در همین راستا، لایروبی مسیل های آب یک اقدام مهم و دائمی است که باید پیوسته انجام شود.
***ادامه فعالیت شهرداری تهران در ...