با شروع معمالات امروز شاخص کل بازار ۲۴ هزار و ۵۶۷ واحد افت داشت. اما چرا بازار روز اول پاییز را این گونه شروع کرد؟

به گزارش ت جارت نیوز ، با شروع معمالات امروز شاخص کل بازار 22 هزار و 716 واحد تا این لحظه افت داشت. اما چرا بازار روز اول پاییز را این گونه شروع کرد؟
محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه در این مورد به تجارت نیوز گفت: بازار فرسایشی شده است. چند مساله در اینجا مطرح می شود؛ یکی فرسایشی شدن ریزش سهم های کوچک بازار است. البته سهم های بزرگ مثل فولاد و… بازارگردانی خوبی دارد. اما تقریبا 50 درصد سهم های بازار صف فروش است. کسی معامله نمی کند. این در حالی است که ناظر می تواند از اختیارات خود استفاده و دامنه نوسان را باز کند.
او در ادامه از تأثیر مسائل سیاسی روز گفت: یکی دیگر از دلایل افت شاخص بورس، مباحث سیاسی و انتخابات آمریکا است.
این کاشناس بازار سرمایه بی اعتمادی سرمایه گذاران را هم در کاهش شاخص بازار سهام مؤثر دانست و افزود: از سوی دیگر سرمایه گذاران بسیار بی اعتماد شدند. خیلی از کسانی که در صف فروش هستند در ضرر زیاد قرار دارند و می خواهند فقط از این بازار خارج شوند. اما برخی هم در سود هستند و می خواهند به هر روشی خارج شوند، چون بازارهای موازی اوضاع بهتری برای سود دارند.
خبری زاد از ادامه دار بودن این روند فرسایشی سخن گفت و یادآور شد: این روند فرسایشی ادامه دار شده است و اگر ناظر و مسئولان کاری نکنند وضعیت خیلی خطرناک تر می شود. هر مثبت بازار در حال حاضر یک فرصت فروش شده است.
این کارشناس بازار سرمایه به حمایت نشدن از این بازار اشاره کرد و افزود: اگرچه از جلسات حمایتی برای بورس سخن گفته شده است اما یک ریال هم از این بازار حمایت نشد. البته بهتر است بازار خود به تعادل برسد اما راهکارهایش را مسئولان پیش روی بازار بگذارند. دامنه ...

سرخط اخبار