به نظر می رسد بهبود اوضاع دریاچه ارومیه، در بهبود صنعت گردشگری ارومیه تاثیر فراوانی داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ؛ دقیقا ۵ سال پیش،حال و روز دریاچه ارومیه به شرایط وحشتناکی رسیده بود، شرایطی که هرکسی را نسبت به خشکی آن قانع کرده بود.
توسعه ناپایدار و استفاده بیش از حد از منابع آب، دریاچه ای را که در اواخر دهه شصت وسعتی ۲ برابر لوکزامبورگ داشت و برای سال ها یکی از مناطق گردشگری شمال غرب ایران بود، کوچک و خشک تر کرد. تا جایی که رسانه های مختلف خارجی از نابودی این دریاچه نوشته بودند.
این اتفاق پیامدهای زیادی هم به همراه داشت؛ از تخریب زیستگاه های طبیعی تا ایجاد طوفان های نمک، مهاجرت و ...
اما یکی دیگر از پیامدهای خشکی دریاچه ارومیه هم به بخش گردشگری وارد شد، دقیقا ۵ سال پیش گاردین در همین رابطه نوشته بود: «تاثیرات این اتفاق بر انسان ها کاملا پیچیده است، بخش گردشگری به شکل واضحی از بین رفته است، در حالی که روزی این دریاچه از دور و نزدیک بازدیدکنندگان زیادی را جذب می کرد. اما حالا ارومیه به یک قلمرو بیکران نمکی و سفید با قایق هایی روی آن تبدیل شده است.»
سال هایی که ارومیه، نابود نشد
اما خوشبختانه در چند سال گذشته این روند نابودی ارومیه ادامه پیدا نکرد، تشکیل ستاد احیا دریاچه ارومیه، اجرای پروژه های مختلف از ایجاد تصفیه خانه، انتقال آب، تغییر نحوه کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و از سویی اتفاق هایی طبیعی مثل بارندگی ها دریاچه ارومیه و ... این دریاچه را این بار در مسیر احیا قرار داد.
مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در رابطه با اقداماتی که در این سال ها انجام شده به خبرآنلاین گفته بود: «۳۴۶۵ میلیارد تومان تاکنون هزینه دریاچه ارومیه شده است، ۶۰درصد این پول به ۲ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار