تسنیم نوشت: در حملات تروریستی متعدد به روش های مستقیم و بمب گذاری، تعداد کثیری از روحانیون و عناصر اندیشه ساز جمهوری اسلامی به شهادت رسیده و یا مجروح شده اند.

بنیاد هابیلیان(خانواده شهدای ترور) مرکز تخصصی در حوزه مطالعات تروریسم به بازخوانی و بررسی بخشی از وقایع تروریستی که منجر به شهادت جمعی از عناصر فعال و خدوم جامعه روحانیت کشور شده، پرداخته است.
شهید آیت الله مرتضی مطهری
12 اردیبهشت 1358 تهران: ساعت 22:40 دقیقه، رئیس شورای انقلاب، استاد مرتضی مطهری، هنگامی که از منزل دکتر سحابی در خیابان فخرآباد خارج می شد، از فاصلۀ 2 تا 4متری، با سلاح کوتاه کمری از ناحیۀ سر هدف گلوله قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان، در ساعت 24 به شهادت رسید. دو تن از مهاجمان که با خودروی استیشن سفید برای انجام این کار آمده بودند، دستگیر شدند. گروه فرقان مسئولیت این ترور را بر عهده گرفت.
ترور نافرجام حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی
4 خرداد 1358 تهران: دو نفر از مهاجمان عضو گروهک فرقان در ساعت 20:40 دقیقه به منزل حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی حمله کردند و او را از ناحیۀ شکم هدف اصابت گلوله قرار دادند. مهاجمان فرار کردند و از آن ها یک قبضه کلت بر جای ماند. هاشمی رفسنجانی تحت عمل جراحی قرار گرفت. در این حمله تروریستی، همسر او نیز مجروح شد.
گروه فرقان در اطلاعیه ای، مسئولیت ترور مفتح را بر عهده گرفت. علاوه بر این، تاکنون چند گروه دیگر به نام مار کبری، اف سام (یا اف ام)، گروه چریک های سرخ و گروه ضربتی انتقام، مسئولیت ترور دکتر مفتح را بر عهده گرفته اند.
شهید آیت الله دکتر محمد مفتح
26 آذر 1358 تهران: ساعت 09:15 دقیقه صبح به دکتر محمد مفتح، رئیس دانشکدۀ الهیات و دو پاسدار محافظش سوءقصد شد که یکی از محافظانش در همان لحظه و خود او و محافظ دیگرش در بیمارستان طالقانی به شهادت رسیدند. اولین گلوله ها به ...

سرخط اخبار