عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران اعلام کرد که اگر نتوانیم بازار خرید زعفران ایران را تامین کنیم و صادرات کند باشد محصول در بازار داخلی رسوب می کند و با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد.

علی حسینی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه بیش از ۱۱۰هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران است و پیش بینی می شود که بیش از ۴۰۰تن زعفران برداشت شود، گفت: سال گذشته پیش بینی می کردیم بیش از ۴۵۰تن زعفران تولید شود ولی آماری که وزارت جهاد کشاورزی منتشر کرد حدود ۴۳۰ تن بود.
وی اضافه کرد: آبان ماه فصل برداشت زعفران است و معمولا در این ماه در برخی نقاط بارندگی یا سرما رخ می دهد. به همین دلیل سال گذشته بخشی از گل زعفران به دلیل بارندگی از بین رفت و به همین سبب برداشت زعفران کاهش یافت.
عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران با بیان اینکه تولیدات زعفران در کشور در چند دهه اخیر بیشتر شده است، گفت: در دهه ۶۰ شاید تولیدات زعفران کشور حدود ۳۰ تن بود ولی حالا این مقدار بیشتر شده و به بیش از ۴۰۰ تن رسیده است.
حسینی در ادامه تصریح کرد: بخش عمده ای از زعفران صادر می شود، زیرا این محصول صادرات محور است. سهم مصرف داخلی از تولید حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد و سهم صادرات ۸۰ تا ۹۰ درصد است. همچنین حدود ۵۰ کشور نیز هدف صادراتی ما هستند که عمده ترین خریداران ما هنگ کنگ، امارات متحده عربی، اسپانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و ویتنام هستند و در میان این کشورها هنگ کنگ، امارات متحده عربی و اسپانیا اصلی ترین خریداران هستند.
وی با اشاره به اینکه هنگ کنگ زعفران ایران را برای چین خریداری می کند، اظهار کرد: به دلیل اینکه چین برای ورود زعفران ایران تعرفه سنگینی گذاشته است زعفران ایران ابتدا به هنگ گنگ برده می شود و سپس به چین قاچاق می شود؛ به طوری که می توان گفت سالانه ۶۰ تا ۷۰ تن زعفران ایران به طور غیر مستقیم به چین می رود و هیچ اقدامی صورت نمی گیرد. البته بازارهای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار