اقدامات تدریجی دولت متناسب عهدشکنی آمریکا و اروپا نیست

مشرق نیوز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۶:۳۱
گام های دولت به عنوان اقدام متقابل در برابر عهدشکنی آمریکا و اروپا، راهبردی نیست.

به گزارش مشرق ، روزنامه «کیهان» در ویژه های خود نوشت:
روزنامه فرهیختگان با اشاره به اعلام گام چهارم اقدام متقابل از سوی دولت می نویسد: دولت در شرایطی نظاره گری یک ساله خود از اردیبهشت ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ را کنار گذاشت که آمریکا یک سال تمام در مسیر فشار حداکثری حرکت کرد و اروپا هم چراغ خاموش متربه متر آمریکا را در این مسیر همراهی کرد، مسیری که دقیقاً عکس برجام بود و اگر بخواهیم به صورت دقیق آن را توصیف کنیم باید بگوییم نه تنها آمریکا که ایالات متحده به اضافه سه کشور اروپایی در اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شدند.
بیشتر بخوانید:
دقیقاً ۶ ماه از آن روزی که ایران فاز جدید اقدامات خود را اعلام کرد، می گذرد. در این ۶ ماه اروپایی ها نه تنها به برجام کمکی نکرده اند که برعکس با شوآف هایی ازجمله آنچه رئیس جمهور فرانسه انجام داد تنها وقت ایران را تلف کرده اند و مابه ازای آن عملی از خود ارائه نداده اند. البته آنها عقبگرد هم داشته اند چراکه کشورهای اروپایی اجرای تحریم های آمریکا را در این مدت شدت بخشیده اند و خلل و فرج کمربند تحریمی را برای آمریکا پر کرده اند. همچنین فشارهای حقوقی را در حوزه های دیگر گسترش داده اند.
در این مدت هم متأسفانه دولت همان سیاست کلی یعنی معطل نگه داشتن کشور و منتظر اروپا ماندن را تا حدود زیادی تداوم بخشیده است و اگر ترتیبات مقتضی منتقل شده به بانک مرکزی نبود، وضعیت به مراتب دشوارتر از قبل می بود.
چنانکه از اظهارنظرهای مداوم رئیس جمهور درباره سیاست خارجی چنین برمی آید که «در» دولت دوازدهم بر همان پاشنه تجربه شده قبلی می چرخد. خب همین جا باید چند سؤال مهم مطرح کرد.
آیا مجموعه اقدامات دولت به اندازه ای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار