آیا انفجار نفتکش ها کار آمریکا بود؟

مشرق نیوز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶
با نگاه به طرف ذینفع در انفجار نفتکش ها در دریای عمان مشهود است این دسیسه بخشی از دور جدید از منازعات علیه ایران و فشار حداکثری برای به سازش کشاندن تهران و پایان راهبرد موثر مقاومت ایران است.

به گزارش مشرق ، پیش از ظهر امروز دونفتکش شامل نفتکش «Front Altair» که با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول» بارگیری کرده بود و نفتکش «Kokuka Courageous» که با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به مقصد سنگاپور، محموله «متانول»حمل می کرد، دچار حادثه شدند که بنا بر ادعای رسانه های غربی هدف حمله قرار گرفته اند. خبرهایی هم از شعله ور شدن دو کشتی و غرق شدن یکی از آنها منتشر شده است.
این در حالی است که رسانه ها از قول وزیر تجارت ژاپن اعلام کردند که به دو کشتی باری مرتبط با ژاپن که نخست وزیر آن در ایران به سر می برد و صبح روز حادثه با رهبر معظم انقلاب دیدار کرده است در نزدیکی تنگه هرمز حمله شده است.
بیشتر بخوانید:
تاکنون هیچ داده قطعی مبنی بر اینکه چه گروه یا رژیم یا کشوری عامل این اقدام بوده مخابره نشده امّا گمانه زنی ها درباره ی آن در رسانه ها در حال آغاز است. با توجه به سابقه ی ادعاها علیه جمهوری اسلامی ایران که از ماجرای فجیره آغاز شد، پیش بینی این موضوع سخت نیست که احتمالاً رسانه ها و حتی مقامات غربی درصدد خواهند بود که پای ایران را نیز به موضوع باز کنند؛ همانطور که در ماجرای فجیره نیز این اتفاق افتاد امّا نهایتاً مشخص شد در گزارشی که اماراتی ها با کمک نروژ و قاعدتاً دوستان آمریکایی و انگلیسی خود تهیه و به شورای امنیت سازمان ارسال کردند نتوانستند هیچ استدلال و سندی مبنی بر اینکه ایران در این ماجرا نقش داشته ارائه کنند.
امّا چگونه می توان ماجرای امروز نفتکش ها را تحلیل کرد؟ برای گمانه زنی و حدس درباره ی اینکه حمله به این نفتکش ها کار چه کسی یا گروهی می تواند باشد، یکی از مناسب ترین راه ها بررسی این مسئله ...

سرخط اخبار