معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران از افزایش پسماندسوزی و ضایعات سوزی در سطح استان تهران، بخصوص حاشیه بزرگراه ها و اتوبان ها و مسیرهای مواصلاتی بین تهران و استان های مجاور خبر داد.
به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان تهران، محمد رستگاری در این خصوص گفت: زباله سوزی طبق قانون هوای پاک و قانون مدیریت پسماند، جرم تلقی می شود و مجرمان این تخلف به پرداخت جزای نقدی محکوم می شوند.
وی جرائم متخلفان حقیقی و حقوقی را متفاوت و منوط به تشخیص مقام قضایی دانست و افزود: توقیف خودروی حامل زباله فرد یا مجموعه ای که زباله سوزی می کند یکی از مجازات های تعیین شده است.
وی عاملان اصلی آتش زدن سیم، کابل و لاستیک را عمدتا معتادان، اتباع بیگانه و سودجویان معرفی کرد و اظهار داشت: انگیزه آنها استحصال فلز و مس موجود در این ضایعات و فروش آن است.
رستگاری به اطفاء روزانه بین 15 تا 20 مورد از پسماندسوزی در استان تهران اشاره کرد و تاکید کرد: دستگاه هایی چون شهرداری ها، دهیاری ها، بخشداری و وزارت راه و شهرسازی مسئول رسیدگی و پیشگیری از پسماندسوزی هستند و این درحالی است که همکاری های بین بخشی دراین خصوص ضعیف است.
معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران افزود: واحدهای صنعتی و پیمانکاران نیز برای فرار از پرداخت نکردن عوارض پسماند، زباله های واحدصنعتی خودرا آتش می زنند.
وی تشکیل گشت های شبانه مقابله با پسماند سوزی را برنامه ای برای کاهش موقتی این معضل دانست و گفت: در هفته ای که گذشت اطفاء حدود ١٠٩ مورد پسماندسوزی و ضایعات سوزی فقط توسط همکاران ما در سطح استان و آنهم در گشت و پایش های شبانه گزارش شد و این در حالی ...

سرخط اخبار