تهران- ایرنا- مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو از تولید داروی فاوپیراویر برای درمان بیماری کووید ۱۹ در کشور و ورود آن به پروتکل درمانی این بیماری به شرط تایید کمیته علمی مبارزه با کرونا خبر داد.

به گزارش سازمان غذا و دارو، غلامحسین مهرعلیان روز چهارشنبه درباره اقدامات سازمان غذا و دارو برای تامین و تولید یک نوع داروی موثر در درمان بیماران مبتلا به کرونا بیان کرد: داروی اویگان فاوپیراویر یک برند ژاپنی است که پس از شیوع کرونا در چین برای درمان بیماران استفاده شد و نتایج نشان داد که در درمان برخی از بیماران توانسته طول بستری را کوتاه و در بهبود حال عمومی بیماران نسبتا موثر باشد.
وی ادامه داد: این دارو با وجود نتایج مثبت اولیه، هنوز توسط آژانس های بین المللی دارویی دنیا برای درمان بیماری کووید ۱۹ تاییدیه نگرفته و زمان زیادی برای مطالعات بیشتر نیاز دارد.
مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو اظهار کرد: پس از شروع کرونا در اسفند ماه رایزنی هایی از طریق دفاتر بین المللی وزارت بهداشت و ریاست جمهوری برای واردات این دارو انجام شد و موفق شدیم تعداد محدودی از این دارو را به صورت اهدایی از کشور چین دریافت کنیم. خوشبختانه بلافاصله این دارو در اختیار محققان کشور در چند مرکز بیمارستانی تهران و سایر شهرستان ها قرار گرفت تا مورد مطالعه بالینی قرار گیرد.
وی افزود: داروی فاوپیراویر در حال حاضر در فاز بررسی استانداردها و پروتکل های علمی است. همان طور که دبیر کمیته علمی کرونا اشاره کرده، فاز مطالعاتی دارو در حال اتمام و نتایج آن در حال جمع بندی و بررسی نهایی است. بنابراین این دارو هنوز در پروتکل درمان کووید ۱۹ وارد نشده است.
مهرعلیان گفت: کمیته علمی مبارزه با کرونا با توجه به نتایج مطالعات، ورود این دارو را به پروتکل درمانی تشخیص خواهد داد. سازمان غذا و دارو به عنوان متولی تنظیم بازار دارویی، کاملا تابع ستاد علمی وزارت بهداشت بوده و بر اساس ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار