قیمت فوب پایین ترین قیمت یک کالا به شمار می رود و تنها در خلیج فارس هم مطرح نیست، بلکه در اکثر خلیج های بین الملی دنیا که محل تجارت هستند، وجود دارد.

قیمت فوب (FOB) به زبان ساده، یک اصطلاح در بازرگانی و به معنی قیمت کالا تا لحظه تحویل روی کشتی است.
به گزارش تابناک اقتصادی ؛ بنابر قوانین بین المللی در شرایط فوب فروشنده وظیفه دارد تمام هزینه های کالا را تا محل حمل اصلی (با کشتی یا هواپیما یا راه آهن) متقبل شود و تمامی هزینه های بعد از این مرحله اعم از کرایه حمل، بیمه، تعرفه های وارداتی و … را خریدار متقبل می شود.
قیمت فوب پایین ترین قیمت یک کالا به شمار می رود و تنها در خلیج فارس هم مطرح نیست، بلکه در اکثر خلیج های بین الملی دنیا که محل تجارت هستند، وجود دارد.
در روزهای اخیر شاهد سقوط قیمت نفت به کانال های 20 و 30 دلاری هستیم. روندی که به دنبال عدم توفق غول های نفتی اوپک پلاس بر سر کاهش تولید نفت رقم خورده است. در این میان سایه سنگین شیوع ویروس کرونا نیز باعث کاهش تقاضا برای خرید نفت شده است که در مجموع با عدم توافق و افت تقاضا، شاهد ریزش قیمت نفت هستیم.
با ریزش قیمت جهانی نفت، بهای بنزین نیز کاهش یافته است. به گونه ای که قیمت بنزین فوب خلیج فارس از حدود 38 سنت پیش از نشست اوپک به حدود 20 سنت در روز های اخیر رسیده است؛ این در حالی است که با توجه به قیمت دلار در بازار آزاد، قیمت هر لیتر بنزین آزاد در کشور به حدود 20 سنت و قیمت هر لیتر بنزین سوپر به حدود 25 سنت رسیده است.
در این میان، برخی از کارشناسان بر آزادسازی قیمت بنزین در داخل کشور به نرخ فوب خلیج فارس تاکید دارند و معتقد هستند که پس از سال ها، زمان اجرای قانون فرار رسیده است. قانونی که در سال 1388 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. بر این اساس؛ در ماده ۱ قانون هدفمندی یارانه ها که در سال 1388 به تصویب مجلس ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار