حکیم: عراق می تواند میانجی ایران و آمریکا باشد

برنا نیوز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۸
سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار کاردار آمریکا در بغداد گفت که عراق با توجه به روابط خوبی که با ایران و آمریکا دارد می تواند در تنش اخیر میان دو طرف نقش میانجیگری ایفا کند.

به گزارش برنا، "جوی هود" ، کاردار سفارت آمریکا در بغداد روز یکشنبه با حضور در دفتر جریان حکمت ملی عراق با «سید عمار حکیم»، رهبر این جریان دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار، روابط فیمابین و تازه ترین تحولات اوضاع سیاسی عراق و منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سید عمار حکیم در این دیدار تاکید کرد: تنش اخیر میان آمریکا و ایران مایه نگرانی تمامی کشورهای منطقه است و امنیت و ثبات این کشورها را تهدید می کند.
رهبر جریان حکمت ملی عراق با استقبال از برخی اظهارات مبنی بر علاقه مندی دو طرف برای کاهش تنش، عنوان کرد:«این اظهارات می تواند سرآغازی برای دستیابی به راه حل های مناسب و دور کردن ملت های منطقه از جنگ ها و سیاست های محاصره اقتصادی باشد.»
وی در ادامه تاکید کرد که عراق روابط تنگانگی با طرفین منازعه دارد که این امکان را به عراق می دهد که نقش میانجی را برای نزدیک سازی دیدگاه ها و پایان دادن به وضعیت تنش ایفا کند.
حکیم با اشاره به اینکه تامین امنیت هیات های دیپلماتیک در عراق از مسئولیت های دولت این کشور است، اظهار داشت:«در مقابل این هیات ها باید پیام های مثبتی در خصوص وضعیت سیاسی و امنیتی عراق بفرستند چرا که عراق به مرحله ای رسیده که در آن، تمامی دلایلی که موجب خروج کارمندان یا اتباع این کشورها از اراضی عراق می شود، رفع شده است.
کاردار آمریکا در بغداد ساعاتی پیشتر همچنین با 'محمد الحلبوسی' رئیس پارلمان عراق دیدار کرد که در این ملاقات مقام عراقی بر ضرورت حل مشکلات و کمک به ثبات منطقه بدور از هر گونه نزاع و درگیری تاکید کرد. 
این دیدارها همزمان با افزایش اقدامات تحریک آمیز و تهدیدات آمریکا علیه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق ...

سرخط اخبار