«خانه هنرمندان» باید خانه همه هنرمندان باشد

روزنامه ایران پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰:۱۳

سید محمد بهشتی
 مشاور عالی شورای عالی خانه هنرمندان
از تاریخ افتتاح خانه هنرمندان 20 سال می گذرد؛ مجموعه ای فرهنگی وهنری واقع درخیابان ایرانشهر که بنای نخستین آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده و تا سال 57 به صورت مرکز نظامی نیمه متروکی باقی مانده و بعد آن در سال 1377 به مالکیت شهرداری تهران درآمد و درتاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۳۰۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و در این سال ها مدیران مختلفی را تجربه کرده است. خانه ای که از ابتدای تشکیل آن تا به امروز هدفش حمایت از فرهنگ و هنر کشور بوده است.
 تشکل های صنفی بخصوص در عرصه هنر از شاخص ترین نهادهای مدنی محسوب می شوند و شکل گیری آنها نشان دهنده آن است که میل به مدنیت در جامعه در وضعیت مطلوبی به سر می برد. ایجاد نهاد صنفی بزرگی مثل خانه هنرمندان هم نشانه همین وضعیت است. بی تردید از زمان تأسیس این خانه تا به امروز، خانه هنرمندان کانون و میعادگاهی برای علاقه مندان هنر و دوستداران هنرمندان بوده است و تأثیر بسزایی در محیط شهری پیرامون خود به جای گذاشته است. یک زندگی مطلوب شهری در این نهاد ایجاده شده و جریان دارد؛ فارغ از آنکه در داخل خود خانه هنرمندان چه می گذرد!
اما نکته بسیار مهم مدیریت این مجموعه است. با توجه به اینکه نهادهای مختلف دولتی یا شهرداری و حتی نهادهای صنفی هنرمندان و همچنین علاقه مندان هنر، در اداره این خانه دخیل اند و نظارت دارند، فردی که مدیریت خانه هنرمندان را بر عهده می گیرد باید از توانایی بالایی برخوردار باشد تا بتواند با همه این نهاد ها همراهی کند و پشتیبان فعالیت های خانه هنرمندان باشد. خوشبختانه در این سال ها که شاهد فعالیت خانه هنرمندان بوده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار