اعتمادآنلاین|  یحیی آل اسحاق، رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: براساس برآوردهایی که از تجارت ایران و عراق در ماه های ابتدایی سال جاری وجود دارد، توانسته ایم امسال حدود هفت میلیارد دلار به عراق صادرات داشته باشیم و این روند در ماه های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت.
به گفته وی، رسیدن به آمارهای صادراتی ایران به عراق در سال های گذشته دور از انتظار نیست و حتی در صورت فراهم بودن مقدمات لازم می توان به هدف گذاری تجارت مشترک 20 میلیارد دلار در سال دسترسی پیدا کرد.
رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان این که میزان صادرات ایران به عراق در آبان ماه امسال کاهشی نسبی را تجربه کرد، در این باره توضیح داد: این کاهش همزمان با کاهش نسبی آمار صادرات ما به تمامی کشورها بود. البته با توجه به مبحث صادرات برق و انرژی به عراق این کاهش نیز جبران خواهد شد.
آل اسحاق با اشاره به نزدیکی دو کشور ایران و عراق به یکدیگر، بیان کرد: با توجه به حضور قدرتمند شرکت های ایرانی در بازارهای عراق این امید را داریم که روال مثبت سال های گذشته ادامه پیدا کند و با ایجاد برخی تغییرات و توسعه سرمایه گذاری و فعالیت ها، امکان رسیدن به اهداف کلان دو کشور نیز به وجود آید.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز ملی صادرات اعلام کرده بود که ایران سالانه حدود 24 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه خود دارد و این انتظار وجود دارد که عدد صادرات تا سال 1400 دو برابر شود.
پس از چین، عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی در سال های قبل مطرح بوده و در آمارهای امسال نیز بیش از 20 درصد از صادرات غیرنفتی ایران به این کشور انجام شده است.
منبع: ایسنا

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار