مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت گفت: هم دستگاه دیپلماسی رسمی و هم سازمان های جامعه مدنی کشور بارها و بارها و مستند، اثبات کرده اند که ادعای آمریکا مبنی بر تحریم نبودن دارو گزافه ای بیش نیست. ساده ترین استدلال موجود آن است که تحریم ها و تهدیدات آمریکا بر نظام بانکی کشور، عملا امکان هرگونه تراکنش موثر میان طرفین سفارش دهنده و سفارش گیرنده را از بین می برد.
محمودرضا گلشن پژوه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به گزارش دیدبان حقوق بشر مبنی بر تاثیر منفی تحریم های ایالات متحده بر دسترسی شهروندان ایرانی به دارو، در پاسخ به این سوال که وزیر امور خارجه کشورمان بارها از تحریم های آمریکا با عنوان تروریسم اقتصادی یاد کرده اند و در سخنرانی ها و توئیت هایشان نیز اعلام کرده اند که نباید نام تحریم را بر اقدامات آمریکا نهاد؛ چرا که اقدامات ایالات متحده عمداً غیرنظامیان را هدف قرار داده و سعی در دستیابی به اهداف سیاسی نامشروع از طریق ارعاب افراد بی گناه دارد. ارزیابی شما از نام بردن این تحریم ها با عنوان تروریسم اقتصادی چیست، گفت: به نظرم تعبیر صحیحی است. اگر به ادبیات گزارش های گزارشگر ویژه تحریم های یکجانبه، آقای ادریس جزایری هم رجوع کنید، تعابیر مشابهی را می بینید. مثلا در گزارش اخیرشان به اجلاس جاری مجمع عمومی (اجلاس ۷۴ ) ایشان جمله ای دارند با این مضمون، «از آنجا که این تحریم ها تقریباً دارای آثار مشابهی با محاصره یک کشور هستند، بدیهی است که به عنوان جنگ اقتصادی شناخته شوند.»
وی ادامه داد: نکته مهم این است که در تحریم های آمریکا ما با دو مفهوم جدا از هم اما مکمل روبرو هستیم؛ نخست تحریم های یکجانبه که نمایشگر نهایت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار