اختصاص 14 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در لایحه بودجه 98

اعتماد آنلاین چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۳

اعتمادآنلاین|  شب گذشته برنامه پایش با موضوع «فساد و رانت موجود در توزیع ارز 4200 تومانی»، مورد بررسی قرار گرفت، در این زمینه حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس با حضور در این برنامه، با انتقاد از تصمیم جهانگیری در فروردین ماه 97 مبنی بر اعلام نرخ 4200 تومان برای ارز، گفتاین تصمیم باعث شد طی 4 ماه، 21 میلیارد دلار ارز از ذخایر ارزی کشور حیف و میل شود. بررسی های انجام شده نشان می دهد در سال 96 تعدادی شرکت ثبت شده و در سال 97 با هجوم به بانک مرکزی متقاضی دریافت ارز 4200 تومانی حتی برای سفر های تفریحی شده اند.
این نماینده مجلس در توضیح محل مصارف ارز های دریافتی توسط این شرکت ها، افزود: برخی ارز ها را از کشور خارج کردند، برخی آن را در بازار آزاد فروختند و برخی دیگر کالا های غیرمرتبط با ارز دریافتی وارد کردند. البته الان پرونده هایی که در دادگاه ها بررسی می شود، مربوط به همین دریافت کنندگان ارز است.
او ادامه داد: جدیدا رئیس جمهور بخشنامه ای صادر کرده است تا مصارف ارز هایی که به شرکت ها داده شده، مشخص شود. اما در این زمینه یک نفر باید مسئولیت حیف و میل کردن این 21 میلیارد دلار را بر عهده بگیرد. البته در سال 94، 95 و 96 هم 27 میلیارد دلار ارز از سوی بانک مرکزی وارد بازار شد که قیمت ارز را پایین نگه دارد، ولی ارز مصارف این میزان ارز نیز هیچ اطلاعی در دست نیست. از طرفی بعضی گزارشات نیز نشان می دهد ریال این میزان ارز نیز هنوز به بانک مرکزی برنگشته است و همین مسئله سبب جهش قیمت ارز در سال 96 گردید.
حاجی دلیگانی با بیان اینکه همه فهرست ارز بگیران تاکنون منتشر نشده و تنها بخشی از آن انتشار یافت بیان نمود: فهرست کامل هنوز منتشر نشده ...

سرخط اخبار