خرازی: هزار و یک راه برای مبادلات نفتی و دور زدن تحریم های آمریکا وجود دارد

فارس نیوز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۷
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه چین به خرید نفت از ایران ادامه می دهد و اطمینان داده که این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت، گفت: هزار و یک راه برای مبادلات نفتی و دور زدن تحریم های آمریکا وجود دارد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که به پاریس سفر کرده بود با روزنامه لوموند فرانسه گفت وگو کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا ایران تهدید خروج از توافق هسته ای را مطرح کرد، گفت: هدف ادامه توافقنامه هسته ای است. ما می خواهیم توافقنامه را حفظ کنیم. اما معتقدیم که کشورهای اروپایی به وعده های خود عمل نکرده اند. از همین رو مابه آن ها دو ماه برای عمل به تعهداتشان وقت دادیم. با این حال تصمیم ما تناقضی با مفاد توافقنامه ندارد. در این موافقتنامه پیش بینی شده است که ایران می تواند در صورتی که شرکایش به تعهدات خود عمل نکردند، بخشی از تعهدات خود را به حال تعلیق درآورد.
مشروح این گفت وگو را در زیر می خوانید. (بخشی از این گفت وگو که پیش از این منتشر شد را در اینجا (+) بخوانید)
سؤال: شما دقیقا از اروپایی ها چه می خواهید؟
خرازی: اروپا سازوکاری به نام اینستکس برای حفظ روابط تجاری با ایران با وجود تحریم های بانکی آمریکا راه اندازی کرده است. این سازوکار در فرانسه راه اندازی شد، اما هیچ کاری را از پیش نبرده است. سازوکار مالی ایران هم آماده است و مسئولان آن در تهران منصوب شده اند. به نظر ما دو ماه باید برای آغاز نخستین معاملات کافی باشد. 
*شرکت های اروپایی هنوز هم می توانند نفت بخرند
سؤال: اروپایی ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند و اینستکس نیز تنها اجازه دستیابی شما را به کالاهای بشردوستانه می دهد. این برای شما کافی است؟
خرازی: شرکت های اروپایی هنوز هم می توانند نفت بخرند. برخی از این شرکت ها هیچ منافعی در آمریکا ندارند و از همین رو در مورد تحریم ها نیز هیچ نگرانی ندارند. ...