بلافاصله بعد از وقوع انفجار بیروت، جریان های رسانه ای با تمام توان دست به کار شدند و تلاش کردند عرصه جنگ روایت ها در لبنان و منطقه را به نفع خود بچرخانند.

به گزارش جهان نیوز ، سه شنبه چهارده مرداد ویدیوهایی از یک انفجار مهیب در بندر بیروت، دنیا را بهت زده کرد؛ انفجاری که موجش نیمی از این بندر را با خاک یکسان کرد و حتی به بمباران هسته ای هیروشیما تشبیه شد. اما هنوز خیلی ها در شوک ماجرا بودند که برخی جریان های رسانه ای به صورت گسترده دست به کار شدند و تلاش کردند با بهره گیری از فضای ملتهب لبنان و منطقه، روایت هایی خلاف واقع را علیه جریان مقاومت غالب کنند. مانند هر حادثه بزرگ دیگر، انفجار لبنان تبدیل به عرصه  جنگ روایت ها  شده است؛ جنگی رسانه ای که می تواند بسیاری از معادلات این کشور و منطقه را تعیین کند. در این چند روز چه روایت هایی و توسط چه جریان هایی مطرح شده است و رسانه های جریان مقاومت کجای ماجرا ایستاده اند؟ این ها سوالاتی است که با  «مهدی خانعلی زاده» ، پژوهشگر روابط بین الملل و کارشناس رسانه در خصوص آن ها گفت وگو نمودیم که در ادامه می خوانید.
معادلاتی که در سایه یک شوک پیش می روند
در مسائل سیاسی و بین المللی مفهومی تحت عنوان دکترین شوک داریم که «نائومی کلاین» اولین بار در کتابش مطرح کرد. خلاصه آن این است که برخی سیاستمداران وقتی می خواهند اقدامی انجام دهند یکی از سیاست هایشان این است که یک اتفاق بزرگ سیاسی-رسانه ای را رقم می زنند و مردم و افکار عمومی و حتی سیاسیون ذیل آن شوک فعالیت مدنظر خودشان را انجام می دهند. یکی از مثال هایی که در این زمینه زده می شود، به المپیک لندن بر می گردد. دولت انگلیس طبق قانون اساسی اجازه ندارد ناوهای جنگی خود را در سواحل بریتانیا مستقر کند و این ناوها باید در مأموریت باشند. اما به بهانه برگزاری المپیک لندن و در سایه این رویداد که یک ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار