در پی تاخیر دولت ایران در پرداخت مطالبات پرورش دهندگان زعفران و همچنین تشدید مشکلات اقتصادی در بحران کرونا، کارگران و کشاورزان این حوزه بیش از پیش با تنگناهای معیشتی روبه رو شده اند.
با وجود تولید سالانه ۵۰۰ هزار کیلوگرم زعفران در ایران، سهم کشاورزان و کارگرانی که در زمین ها کار می کنند تقریبا «هیچ» است.
ایلنا اشاره می کند ۱۲۰ هزار خانوار در دو استان خراسان جنوبی و رضوی، که ۹۰ درصد زعفران ایران را تولید می کنند، از راه کشت این محصول درآمد معیشتی دارند.
اما اکنون کشاورزان این استان ها علاوه بر مشکلات اقتصادی و همچنین محدودیت هایی از جمله دسترسی به آب، با تاخیر در پرداخت مطالباتشان از سوی دولت مواجه و بیش از پیش «فقیر» شده اند.
از سویی نیز کاهش ارزش ریال رونق عرضه و فروش این محصول برای پرورش دهندگان را با چالش مواجه کرده است. یکی از زعفران کاران شهرستان زاوه در خراسان رضوی به ایلنا گفته است: «کشاورز به عنوان سرحلقه تامین زعفران کشور، قربانی کاهش ارزش پول ملی در برابر دلار و قربانی قیمت پایین زعفران ایران در جهان می شود.»
این گزارش اشاره می کند که دستمزد کارگران در این زمین ها نیز روزی ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان است و بسیاری از کارگران فصلی این صنعت در تابستان به تهران مهاجرت و در کوره پزخانه های شهرستان های این استان کار می کنند.
براساس این گزارش، «سرگردانی کارگران در بیکاری و غوطه خوردن آن ها در مشاغل کم درآمد و موقت» شان اجتماعی آن ها را از بین برده است.
نگرانی از شیوع کرونا
مشکلات اقتصادی و معیشتی زعفران کاران و کارگران این حوزه با شیوع کرونا تشدید شده است.
خبرگزاری تسنیم پیشتر در گزارشی اشاره کرده بود ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار