مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: خانه مشروطه اردبیل در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

- اخبار استانها -
نادر فلاحی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: خانه قاجاری "اسماعیل بیگ" متعلق به «مرحوم اسماعیل بیگ شیروانی» کاردار فرهنگی سفیر روس در اردبیل و تاجر اردبیلی بوده که در جریان قحطی 1327 قمری نقشی اساسی در تامین معیشت مردم اردبیل داشته است.
وی افزود: این خانه مدتی به عنوان بانک استفاده می شده و بعد از مدتی دفتر سرکنسول گری روسیه می شود که در دوره قحطی منطقه آذربایجان روس ها اردبیل را محاصره می کنند و خسارت زیادی به این منطقه وارد می شود.
فلاحی این خانه تاریخی را نماد مقاومت دانست و تصریح کرد: به مرور با محاصره این خانه که مأمن مردم بوده است آن ها دور خانه خندق حفر می کنند و در نهایت «سردار باباخان اردبیلی» سیاستمدار ایرانی در دوره جنبش مشروطه خانه را آزاد می کند، به همین دلیل این خانه به عنوان نماد مقاومت و مشروطیت در اردبیل شناخته می شود.
حذف پایه و ستون های بازار تاریخی اردبیل از طریق مراجع قانونی پیگیری می شود
تعاملات بین المللی وزارت میراث فرهنگی به معنای غفلت از وضعیت آثار تاریخی کشور نیست
مرمت اماکن تاریخی گیلان با مشارکت بخش خصوصی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت ملی خانه مشروطه اردبیل خبر داد و بیان کرد: خوشبختانه در جلسه شورای ثبت معاونت میراث فرهنگی خانه مشروطه اردبیل در همایش ملی ثبت میراث فرهنگی کشور که در ماهشهر در حال برگزاری است با موافقت کارشناسان دفتر ثبت آثار تاریخی و با همکاری و مشارکت شهرداری اردبیل در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
وی با بیان اینکه بعد از ثبت ملی آثار تاریخی هرگونه دخل و تصرف بدون اجازه اداره کل میراث ...

سرخط اخبار