ظریف: ایران تجاوز به حریم سرزمینی خود را تحمل نخواهد کرد

فارس نیوز چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶
وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان درباره سرنگونی یک پهپاد آمریکایی در هفته های گذشته گفت که ایران تجاوز به حریم سرزمینی خود را تحمل نخواهد کرد.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرگزاری فارس، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای با «فرید زکریا»، تحلیلگر و مجری شبکه خبری «سی ان ان» در پاسخ به سوالی درباره اقدام نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سرنگونی یک پهپاد آمریکایی گفت ایران تجاوز به حریم سرزمینی خودش را تحمل نخواهد کرد. 
وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوال «فرید زکریا» که پس از متهم کردن ایران به ساقط کردن پهپاد آمریکایی و توقیف نفت کش ها ادعا کرد ایران در حال افزایش تنش های نظامی در منطقه خلیج فارس است گفت: «آخرین باری که شنیده ام کسانی نفت کش توقیف کرده اند بریتانیایی ها بودند که در جبل طارق یک نفت کش حامل نفت ایران را بر خلاف تمامی قوانین بین المللی توقیف کردند.»
اشاره آقای ظریف به ابرنفت کش «گریس-۱» است که طبق اعلام دولت محلی «جبل طارق» ۱۳ تیرماه سال جاری به دلیل آنکه حامل نفت خام ایران به سوریه بوده توقیف شده است. منطقه جبل طارق که این نفت کش توقیف شد تحت حاکمیت دولت انگلیس است و نیروی دریایی این کشور هم در توقیف گریس-۱ مشارکت داشته است. 
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره اینکه آیا تهران در حال افزایش تنش های نظامی است گفت: «ما داریم از سرزمینمان دفاع می کنیم. پهپاد ایالات متحده، وارد سرزمین ایران و حریم هوایی ایران شد. سرنگون شد چون حتی بدون ورود به حریم هوایی ایران، می توانست در تمام سرزمین ما اقدام به جاسوسی بکند.»
ظریف گفت: «این پهپاد با ورود به حریم هوایی ایران نه تنها تمامیت ارضی ما را مورد تهدید قرار داد، تهدیدی علیه امنیت ملی ما هم بود. تحمل نخواهیم کرد خارجی ها ۶۰۰۰ مایل از سواحل خودشان به سمت سواحل ما بیایند و حاکمیت ...

سرخط اخبار