سهام نوسان می کند و گاهی کمتر از قیمت ذاتی و گاهی نیز بیش از قیمت ذاتی معامله می شود. اینکه قیمت ذاتی و ارزش واقعی چند است به مفروضات ذهنی تحلیلگر و برآورد وی از آینده متغیرهای کلان و خرد و سایر موارد دیگر اثرگذار بازمی گردد. به صورت کلی نیز اگر اختلاف نظر روی ارزش گذاری سهام وجود نداشت بازار سهام به چنین محلی جذاب برای کسب سود و به دنبال آن مشارکت سرمایه گذاران تبدیل نمی شد.

آفتاب نیوز :
در این بین حرکت سفته بازی نیز جزئی جدایی ناپذیر از معاملات سهام است. شاید بتوان گفت حتی همین حرکت های سفته بازی خود دلیلی می شود که عده زیادی با تصور اینکه می توانند یک شبه راه صد ساله را بپیمایند به جای اعتماد به بازار بدون ریسک و سایر بازارهای رقیب ترجیح می دهند به سرمایه گذاری در سهام بپردازند. اما در همین شرایط نیز رفتار برخی از معامله گران در بازار سهام کشورمان به حدی نگران کننده است که نتیجه آن ضربه به بدنه بازار سهام است.
عده ای قالبی را در پیش گرفته اند که با توسعه اینترنت و شبکه های اجتماعی رواج بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. نخست باید گفت هر گونه حرکت هماهنگ شده ای میان معامله گران برای خرید سهام مصداق دستکاری قیمت بوده و جرم محسوب می شود. اما در اینجا نگرانی از نبود آگاهی کافی میان معامله گرانی است که به راحتی اسیر چنین معاملاتی می شوند و در ادامه نیز چشم خود را بر حقایق می بندند. این معامله گران در نهایت سود و زیان بورس را وابسته به شانس و اطلاعات رانتی می دانند. خریدهای گروهی در سهام را می توان با شرکت های هرمی مقایسه کرد.
در این شرکت ها راس هرم بیشترین سود را کسب می کند اما آخرین نفرات تنها زیان می کنند و به صورت مشخص اینکه آخرین نفر چه کسی است مشخص نیست ولی می توان مطمئن بود که تعداد انسان ها محدود هستند و در نهایت این دور باطل با زیان سنگین عده ای همراه می شود. خریدهای گروهی و حبابی کردن سهام نیز مصداق همین موضوع است که می تواند به زیان سنگین آخرین نفرات بینجامد.
طی روزهای اخیر موضوع گروه ها و افرادی که بدون مجوز سیگنال خرید و فروش ارسال می کنند و دانسته یا ندانسته درحال دستکاری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار