عملکردها در ورود صنایع دستی ایران به بازارهای جهانی ضعیف بوده است

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۶

به گزارش خبرنگار مهر ، سید عبدالمجید شریف زاده ظهر پنجشنبه در همایش ملی هنرهای سنتی که در سالن همایش مجتمع اهوان چابکسر برگزار شد با اشاره به انتقال هنرهای سنتی از گذشتگان به امروز، گفت: آنچه که باعث زنده نگه داشتن و احیای صنایع دستی می شود حضور مردم است.
شریف زاده با بیان اینکه در نگاه گذشتگان به هنرهای سنتی تشریفاتی بود، افزود: توجه به حفظ و احیای هنرهای سنتی و همچنین ایجاد رشته دانشگاهی برای آن یکی از مهم ترین اقداماتی بود که در این حوزه بعد از انقلاب اسلامی اتفاق افتاد.
رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی کشور با اشاره به اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تمامی رشته های هنرهای سنتی ایران وارداتی بودند، گفت: بعد از انقلاب طراحی رشته صنایع دستی در دستور کار قرار گرفت و به این رشته هنری اعتبار بخشید.
وی با بیان اینکه در گذشته نگاه به هنر تحقیرآمیز بوده ولی بعد از انقلاب این نگاه تغییر کرده و توجه اساسی به هنرمندان و صنایع دستی شده است، تصریح کرد: در سال های گذشته شاهد حضور جوانان در حوزه طراحی، پژوهشی و مطالعاتی بوده ایم.
شریف زاده در ادامه با اشاره به اینکه امروز به هنرهای سنتی ارزش گذاشته شده و پژوهشکده هنرهای سنتی در رشته های مختلف راه اندازی شده است، گفت: وجود این پژوهشکده به توسعه و تقویت هنرهای سنتی کمک بسیاری کرده است.
وی با بیان اینکه تحقیقات فراوانی در زمینه هنرهای سنتی ایران انجام شده و کتاب های بسیاری نوشته شده است، افزود: البته هنوز ضعف های وجود دارد که نیاز به تحقیقات و حمایت های بیشتر در این زمینه احساس می شود.
رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی ایران به فعالیت ۲۵ دانشگاه در زمینه رشته های صنایع دستی اشاره و بیان کرد: ایران ...

سرخط اخبار