چرا دمای اعلام شده هواشناسی با دمایی که ما احساس می کنیم متفاوت است؟

آفتاب نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲:۵۰
دمایی که هواشناسی اعلام می کند دمایی است که توسط دماسنج در یک ایستگاه، اندازه گیری و به اطلاع عموم می رسد.

آفتاب نیوز :
این نحو اعلام هوا در حقیقت روشی شناخته شده و رسمیست که از سوی ادارات کل هواشناسی اعلام می شود؛ این روشی جهانیست که توسط سازمان جهانی هواشناسی تدوین و به تمام کشورها ابلاغ شده و در تمام دنیا به صورت یکپارچه و واحد اندازه گیری می شود.
در زمان طلوع خورشید، حداقل دمای روزانه اتفاق می افتد و در ساعت های حدود ۱۴ تا ۱۵ بعد از ظهر هم حداکثر دما نمایش داده می شود.
اما فقط این دمای هوا نیست که گرما و سرما را مشخص می کند بلکه رطوبت و وزش باد هم با هم و در کنار یکدیگر، شرایط حرارتی محیط را شکل می دهند.
یکی از عوامل مؤثر بر زندگی، سلامتی و آسایش انسان، شرایط جوی و اقلیمی است؛ انسان از بدو پیدایش خود بطور مستقیم و غیر مستقیم متأثر از این شرایط بوده است و به نوبه خود بر اقلیم هم مؤثر واقع شده است.
با توجه به تفاوت قابل ملاحظه افراد با یکدیگر، احساس آنها از یک وضعیت جوی یا اقلیمی می تواند متفاوت باشد از این رو نه می توان هیچ اقلیمی را کاملاً نامطلوب دانست و نه یک اقلیم را برای همه نوع فعالیت بدنی و یا برای سلامتی و رفاه همه افراد کاملاً مطلوب به حساب آورد.
برخی از افراد، یک روز را ممکن است ملایم و مطلوب احساس کنند، بعضی ها گرم و نامطلوب و بعضی ها هم خنک و نامطلوب؛ جدا از ویژگی های فردی، نوع پوشاک و سابقه زیست اقلیمی افراد در احساس آنها از شرایط جوی کاملاً تأثیرگذار است.
از آنجا که دمای هوا نقش تعیین کننده ای در فعالیت های اجتماعی مردم دارد همواره اعلام دمای هوا از مراکز هواشناسی مورد پرسش و کنجکاوی افراد قرار گرفته و بویژه در دماهای بسیار بالا و بسیار پایین که ضریب آسایش انسان کاهش می یابد این موضوع بحث روز شده و گاهاً ...

سرخط اخبار