شرکت ریتهون آمریکا به عنوان سازنده اصلی سامانه پدافندی پاتریوت در حال ساخت یک رادار جدید تا گاف های عیان شده از عملکرد این سامانه پس از نابودی بخش زیادی از آرامکو عربستان را اصلاح و برطرف کند.

شعار سال : یکی از چالش های جدیدی که بسیاری از ارتش های جهان را با مشکل و دغدغه جدی روبرو کرده بحث نحوه دفاع در مقابل حملات پرنده های بدون سرنشین است. در سالهای اخیر بخصوص سال ۱۳۹۸ چندین حمله مهم و بسیار بزرگ با استفاده از پرنده های بدون سرنشین رخ داد و در بسیاری از موارد با وجود سیستم های دفاعی پیشرفته و پر ادعا که درباره ویژگی های آنها مقالات و گزارشات فراوانی نوشته شده بود، این مهاجمین بودند که بر مدافعین پیروز شدند.
در بحث دفاع هوایی موثر در مقابل تهدید پرنده های بدون سرنشین شاید بتوان عربستان را به عنوان مورد جدید مثال زد. نه فقط در ماجرای حمله پهپادها و موشک های کروز یمنی به پالایشگاه های آرامکو بلکه در موارد حملات دیگر به فرودگاه ها، پایگاه نظامی و خطوط انتقال انرژی اصولا سامانه های راداری و پدافندی سعودی ها از جمله پاتریوت ساخت آمریکا در سکوتی کامل به سر برده و سعودی ها فقط وقتی متوجه می شدند که صدای انفجار آن ها را از حمله ای مطلع می کرد.
حتی با وجود هواپیماهای آواکس هم باز کاری از دست پاتریوت ها برنیامد و در نهایت سعودی مجبور به ایجاد گشت های گسترده هوایی با هواپیماهای جنگنده اف ۱۵ شده و توانستند معدود موفقیت هایی را علیه پهپادهای یمنی کسب کنند. البته این که در زمان حمله به آرامکو که شاید توان تصفیه و صادرات نفت این کشور را به ناگاه به نصف رساند این آواکس ها و جنگنده های مدرن و مشرف به کل آسمان عربستان و یمن، کجا بودند هم از مسائل بسیار جالب و به نوعی خاص به نظر می رسد که بخش زیادی از تبلیغات سابق در خصوص آنها را غیرواقعی نشان می دهد!
بخشی از نتیجه حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات آرامکو
اما حالا که تسلیحات ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار