استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه استاد کرمانی فیلسوفی عمل گرا بود، اظهار کرد: متأسفانه در کشور ما فیلسوفان بیش از اندازه به درون خود تبعید شده اند و کمتر فیلسوفی در جامعه داریم که معطوف به مسائل اجتماعی، روز و مسائل عملی باشد. استاد کرمانی هم در اندیشه های کلامی معطوف به مسائل روز و جوانان بود و هم سعی می کرد که از نظر فلسفی اندیشه هایش در خدمت حل مسائل روز باشد.

طوبی کرمانی در حالی نخستین بانوی فیلسوف ایران لقب گرفت که در سال های عمرش در عرصه های مختلف فعالیت کرد و افتخارات متعددی کسب کرد؛ کسب مدرک فوق دکتری فلسفه تطبیقی و عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران و کمیسیون بانوان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام و اولین زن رایزن علمی و فرهنگی در یونان از جمله افتخارات وی است.
وی سابقه عضویت در شورای خیرین سلامت کشور و شورای فرهنگی اجتماعی زنان، مدیرکل سابق امور اجتماعی و ایرانیان خارج از کشور، عضو شورای سیاست گذاری زنان اهل بیت(ع) از جمله مسئولیت های وی بوده است. کرمانی مدیرمسئول کتاب علمی پژوهشی «زنان»، مؤلف و مترجم برتر بین الملل دانشگاه تهران نیز بود.
احد فرامرز قراملکی، از اساتید دانشگاه تهران است که هم در دوره دانشجویی و هم دوران همکاری علمی در دانشگاه حرف های شنیدی از استاد طوبی کرمانی دارد. وی در گفت وگو با ایکنا درباره منش، رفتار و ویژگی های علمی این استاد فلسفه و کلام در دوران دانشجویی و همکاری با خود خاطراتی شنیدنی بیان می کند. وی معتقد است که بانوان جوان با مطالعه زندگی استاد کرمانی می توانند با یک اسوه بسیار خوب از یک زن ایرانی عالم و شجاع آشنا شوند.
ایکنا شما سالیان سال با مرحوم استاد طوبی کرمانی آشنایی داشتید، ایشان چه ویژگی های خلقی و منشی داشت.
پیش از هر چیز به دانشجویان، استادان، دانش دوستان کشور و همچنین فرهنگ دوستان کشور درگذشت ایشان را تسلیت عرض می کنم. بنده از سال 1357 در یک کنکور اختصاصی که شهید دکتر مفتح برگزار کرد، با ایشان در دانشگاه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران قبول و همکلاس شدیم. این دوره تا مقطع دکتری ادامه داشت و بعد از تحصیل هم همکار ...

سرخط اخبار