ورود ایران به لیست سیاه ضررهای مضاعفی دارد

ایرنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۱۴
بندرعباس - ایرنا - استاد علوم سیاسی دانشگاه هرمزگان گفت: ورود ایران به لیست سیاه ضررهای مضاعفی برای کشور دارد که خروج از آن به آسانی نخواهد بود و آنچه در این میان اهمیت دارد منافع ملی کشور است.

محمد عثمانی روز شنبه درگفت وگو باخبرنگار ایرنا اظهار داشت: علت مهلت دادن به برای پیوستن به اف ای تی اف (FATF) به کشورمان این است که شاید دولتمردان بتوانند مخالفان را قانع کنند. وی ادامه داد:جهان در فرآیند همسازی قرار دارد که بر اساس آن مراودات از طریق شبکه جهانی انجام می شود که کشورها را به هم پیوند داده و با توجه به استدلال های دولتمردان جمهوری اسلامی، نپیوستن به FATF توجیه عقلانی و سیاسی ندارد.
وی بیان داشت: امروزه کشورهای بسیاری از نیازهای خود از جمله از نیازهای اقتصادی و مالی را در ارتباط با همدیگر تامین می کنند و مهم تر اینکه تمام مراودات بانکی کشورها امروز مستقل انجام نمی شود بلکه در شبکه جهانی اقصادی و بانکی قرار داریم که اقتصاد منوط به ارتباط با دیگر کشورها شده است. این مدرس دانشگاه هرمزگان ادامه داد: در ماه های گذشته دولت برای ارتقای سطح روابط اقتصادی با سایر ملل تلاش کرده تا وارد پیمان های منطقه ای شود. عثمانی تصریح کرد: در دهه های گذشته زمانی که این فرآیند ارتباطی اقتصادی ملل شکل گرفت پدیده شوم پولشویی و ارتزاق شبکه های تروریستی از طریق این فرآیندها هم بوجود آمد و مشاهده کردیم بسیاری از شبکه های تروریستی بزرگ در جهان از همین فرآیندهای ارتباطات مالی ملل توانستند تامین مالی شوند. وی ابراز داشت: دراین راستا کشورهای غربی برای تامین امنیت در جهان و جلوگیری ازتولید و تامین مالی شبکه های تروریستی، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را بنا نهادند که با تعهدی که دولت ها در آن سازمان اختیار می کنند از پول شویی و تامین مالی شبکه های تروورسیتی در جهان جلوگیری می کنند. نپیوستن به FATF موجب محصور شدن شبکه مالی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار