اجباری شدن ماسک در کشور، دلار ۲۱ هزار، سکه ۱۰ میلیون!، شکاف در بزرگ ترین پایگاه حامیان دونالد ترامپ، قطع رابطه با اسرائیل از مصدق تا بازرگان، کمبود مسکن و وفور خانه های خالی، دومینوی ابتلای بازیکنان لیگ ١٩ به کرونا، جولان شاخص بورس، تورم و دلار در صحنه اقتصادی کشور، تخلف اپراتور ها با گران فروشی ۱۰۰ درصدی و هشدار تلویحی به اسرائیل درباره فضاسازی حملات سایبری از مواردی است که موضوع گزارش های خبری و تحلیلی روزنامه های امروز شده است.

به گزارش «تابناک» روزنامه های امروز یکشنبه ۱۵ تیرماه در حالی چاپ و منتشر شدند که خبر اجباری شدن ماسک از زبان رئیس جمهور همراه با گزارش هایی از اوج گرفتن دوباره کرونا در کشور ، عبور سکه از ۱۰ میلیون و قرار گرفتن دلار در کانال ۲۱ هزار تومان و درخواست ایران برای فعال شدن مکانیسم حل اختلافات برجام در صفحات نخست روزنامه های امروز برجسته شده است.
در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم: .
اما و اگر های قرارداد ۲۵ ساله با چین
روزنامه شرق در بخشی از گزارش امروز خود با عنوان، اما و اگر های قرارداد ۲۵ ساله با چین نوشت: مشکل بزرگ ایران در روابط خارجی، نداشتن برنامه اولویت بندی شده مشخص است این فقدان برنامه باعث شده که از تولید یا تأمین هواپیما تا تأمین مسکن یا قوت روزانه یا تهیه برنامه های فرهنگی یا الزامات تأمین امنیت تقریبا در یک سطح مورد توجه قرار گیرد. این عدم اولویت بندی باعث اتلاف وقت و منابع در سطح وسیع شده است و تا مشخص نشدن برنامه توسعه ای ایران جهت گیری اصلی سیاست خارجی مشخص نمی شود.
بعد از انقلاب شش برنامه توسعه در ایران تصویب شده است. میانگین انطباق رفتار دولت با این برنامه ها در بهترین شرایط ۵۲ درصد و کمترین آن نیز ۳۵ درصد بوده است. نتیجه آنکه تعهد به برنامه ریزی در ایران ضعیف است. واضح است که انتخاب چین برای یک برنامه ۴۰۰ میلیارد دلاری توسعه برای ۲۵ سال بدون یک پیوست امنیتی و سیاسی، کاری ناصحیح به نظر می رسد و ...

سرخط اخبار