تعداد زیردریایی های موسوم به «زیردریایی های موادبر» (narcosubs) که توسط کارتل های مواد مخدر در آمریکای جنوبی و مرکزی به کار گرفته می شوند به بالاترین تعداد خود در سه دهه اخیر رسیده است. این زیردریایی ها در جنگل های آمریکای جنوبی ساخته شده و پس از بارگیری مواد مخدر، در مسیرهای خطرناکی در عمق مناطق شرقی اقیانوس آرام، دریای کارائیب و اکنون اقیانوس اطلس به رفت و آمد ادامه می دهند. این زیردریایی های کوچک که شناسایی آن ها بسیار دشوار است به کارتل های مواد مخدر این امکان را داده اند که مقادیر زیادی مواد مخدر را قاچاق کنند بدون اینکه با سد نیروهای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و گمرک روبرو شوند.
بر اساس گزارش های ارائه شده، در سال گذشته بیش از ۳۶ فروند از این زیردریایی ها کشف شده که بیش از دو برابر تعدادی است که در سال ۲۰۱۷ کشف شده بود. علاوه بر این، در دسامبر ۲۰۱۹ یک فروند زیردریایی موادبر رها شده در ویگو، اسپانیا پیدا شد که شک های مقامات دولتی دو سوی آتلانتیک را به یقین تبدیل کرد: این که این زیردریایی ها اکنون توانایی عبور از طول اقیانوس اطلس را دارند. مسافتی که برخی از این زیردریایی ها در زیر آب طی کرده اند باور کردنی نیست؛ برای مثال زیردریایی متعلق به قاچاقچیان مواد مخدر که در اسپانیا متوقف شده بیش از ۴٫۴۰۰ مایل را پیموده است. البته تعداد زیردریایی های کشف شده تنها درصد اندکی از تعداد واقعی زیردریایی های موادبری است که آن بیرون در زیر اقیانوس ها به نقل و انتقال مواد مخدر مشغول هستند.
یکی از کارشناسان این حوزه می گوید که این تعداد تنها ۵ تا ۱۵ درصد تعداد زیردریایی های فعال است. بدین ترتیب، در شرایطی که تنها در سال گذشته ۳۶ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار