سالانه 3 میلیارد دلار کالا به افغانستان صادر می شود

اعتماد آنلاین چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۸

اعتمادآنلاین| سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: فراهم کردن بسترهای لازم و ارائه تسهیلات مطلوب به تجار و سرمایه گذاران خارجی و داخلی در مرز دوغارون سبب توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار می شود.
محمدرضا مودودی، در حاشیه سفر به شهرستان تایباد و بازدید از مرز مشترک ایران و افغانستان، اظهار کرد: گمرک دوغارون با بیش از 100 سال قدمت یکی از کلیدی ترین گمرکات مرزی کشور محسوب می شود و همجواری آن با کشور افغانستان زمینه را برای توسعه فراهم کرده است.
وی ادامه داد: بازارپسندی کالاهای ایرانی در افغانستان سبب شده صادرات و ترانزیت از طریق این معبر رسمی با افزایش چشمگیری مواجه باشد اما در این میان زیرساخت ها برای تجار ایرانی که قرار است در این زمینه فعالیت کنند، در حد مطلوبی نیست.
مودودی با توجه به صادرات سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از ایران به افغانستان، مطرح کرد: این آمار صادرات نشان دهنده تقاضای بالا در کشور همسایه است که عامل مهمی برای رشد تولیدکنندگان داخلی و فروش کالاهای ایرانی است.
وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات موجود در کشور افغانستان از لحاظ امنیت باید زمینه های لازم برای آسودگی خاطر تجار برای صادرات کالاهای مورد نیاز در کشور مقابل فراهم شود و مرز دوغارون با امنیت بالایی که دارد، بهترین فرصت در این امر مهم است. از طرفی بالا رفتن حجم صادرات از طریق این گذرگاه فرصت شغلی در منطقه را فراهم می کند.
مودودی بیان کرد: آسان سازی روند صادرات، ترازیت و واردات می تواند گامی مثبت و محکم در جهت برقراری روابط دو سویه باشد و این اقدام زمینه ساز رونق اقتصادی در ایران خواهد بود.
او صادرات محصولات کشاورزی از سمت مرز دوغارون به کشور ...

سرخط اخبار