سردرگمی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مواضع ضد و نقیض واشنگتن پیرامون برجام

ایرنا پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۳:۴۹
تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مقابل پرسش خبرنگاران مبنی براینکه «چرا نماینده واشنگتن در شورای حکام با وجود بی ارزش دانستن برجام از سوی دولت متبوعش، خواستار پایبندی کامل ایران به این توافق می شود»، بی پاسخ ماند و به طرح اتهام های تکراری علیه تهران پرداخت.

عصر چهارشنبه (به وقت واشنگتن) در کنفرانس خبری «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، «مت لی» خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس پرس وی را درباره مواضع ضد و نقیض واشنگتن پیرامون کارآیی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به چالش کشید.
«لی» گفت: دیروز نماینده شما در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که ایران برجام را نقض کرده و باید به پایبندی به این توافق بازگردد و دیگر طرف های (این توافق) باید به این مسئله اولویت دهند. این حرف باعث می شود فکر کنم به رغم آنکه شما این را بدترین توافق و شکستی وحشتناک می دانید، اما در واقع آن را ارزشمند می بینید. چرا باید از ایران بخواهید به توافقی پایبند باشد که شما اساساً آن را زباله می دانید؟ آیا موضوع شما درباره برجام این است که بهتر از هیچ است؟
«جکی ولکات» نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در نشست این شورا پیرامون ایران، با ادعای نقض برجام از سوی تهران گفت: آمریکا از ایران می خواهد که فوراً به تعهدات خود بازگردد. ما می دانیم که کمیسیون برجام با جدیت با این موضوع برخورد خواهد کرد. ما همچنین از طرفین برجام می خواهیم که هرچه سریع تر به این موضوع بپردازند.
این اظهارات در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته برخلاف قوانین بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورش را از برجام خارج کرده و تحریم های یکجانبه و ظالمانه علیه ملت ایران را بازگرداند.
اورتاگوس به جای پرسش دادن به چالشی که خبرنگار آسوشیتدپرس ایجاد کرده بود، با بیان اینکه «موضع ما درباره برجام تغییری نکرده اما در واقع نمی خواهیم ایران به سلاح هسته ای دست یابد»، ...

سرخط اخبار