ژاپن و فرانسه طرح مشترکی برای دادن وامی به ایران برای تامین مواد غذایی و دارویی ارائه داده اند که شرط آن پایبندی کامل تهران به برجام است. پیش تر وزیرخارجه فرانسه طرح «فرابرجامی» پاریس را که با هدف حفظ برجام تدوین شده است، شامل مذاکرات منطقه ای با ایران و آینده برجام بعد از سال ۲۰۲۵ دانسته بود. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، رسانه ها گزارش داده اند که ژاپن و فرانسه طرحی مشترک برای دادن وامی حدودا به ارزش ۴/ ۱۸ میلیارد دلار به ایران ارائه داده اند و شرط آن پایبندی کامل تهران به برجام است.

تابناک سمنان: طبق گزارش روزنامه ماینیچی،  دولت  ژاپن تصمیم داشت تا از اقدام  فرانسه  برای کمک رسانی به  ایران  با ایجاد خط اعتباری ۱۵میلیارد دلاری پس از آنکه تهران خواستار افزایش ارزش این وام به منظور جبران تاثیر منفی تحریم های سخت تر شد، حمایت کرده و این مقدار را به ۴۲/ ۱۸ میلیارد  دلار  افزایش بدهد. این روزنامه نزدیک به چپ میانه در  ژاپن  است و تیراژ صبح آن ۳ میلیون و ۹۴۵ هزار و تیراژ عصر آن حدود ۳ میلیون نسخه است. این نشریه گزارش داد که مقامات ژاپنی امیدوارند که از این طریق، نارضایتی به وجود آمده از برنامه توکیو برای اعزام دو  کشتی  نیروهای دفاعی ژاپن به  تنگه هرمز  را تلطیف کنند. علاوه بر این، مطابق اظهارات منابع این روزنامه، دولت ژاپن بر این باور است که حمایت مالی می تواند موجب آغاز مذاکرات میان  ایران و آمریکا  درباره مساله هسته ای شود. انتظار می رود که سپرده این وام به  قیمت نفت  بوده و کاربرد مالی آن به خرید  مواد غذایی  و دارویی محدود خواهد شد. این خبر هنوز از سوی مقامات رسمی ایران رد یا تایید نشده است.
طرح فرابرجام برای حفظ برجام
هفته گذشته وزیرخارجه فرانسه از طرح «فرابرجامی» پاریس با هدف حفظ برجام خبر داد. لودریان مذاکرات منطقه ای با ایران و آینده برجام بعد از سال ۲۰۲۵ را هدف طرح ابتکاری مکرون برای نجات برجام دانست و افزود: «براساس این طرح تحریم های آمریکا به تدریج رفع می شوند و  صادرات نفت  ایران افزایش می یابد.» پاریس در چند ماه اخیر تلاش های خود برای میانجیگری بین ایران و آمریکا را افزایش داده است. ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه در مصاحبه ای که سه شنبه هفته گذشته با روزنامه «فیگارو» داشت در پاسخ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار