حجت الاسلام آقانوری گفت: اساساً با نفی خدایان دیگر است که به یگانگی می رسیم. در قرآن کریم ادبیاتی با نام نفی طاغوت وجود دارد؛ طاغوت به هر طغیانگری گفته می شود که غیر از خداست، اما اطاعت می شود، لذا گفته شده است که ابتدا طاغوت را طرد کنید سپس خداوند را بپرستید.

به گزارش خبرنگار ایکنا، وبینار «بررسی نقش مردم در حکومت اسلامی از منظر قرآن کریم» با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حمید آقانوری، امشب 12 آذرماه از سوی بسیج دانشجویی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. متن سخنان حجت الاسلام والمسلمین آقانوری در ادامه می آید:
مشکل عمده ما در فضای عقاید اسلامی این بوده که این عقاید در زندگی ما پدیده ای اثرگذار تلقی شده است و به جای اینکه به سمت امتداد یا کاربرد برود عمدتاً به مثابه یک آچار در نظر گرفته شده و تلاش ما بر این بوده که کدام پیچ با این آچارها باز شده و کدام باز نمی شود، لذا با این عقاید، باورهای دینی ما بیشتر نشده است. در زمینه توحید گفته می شود که اصل معارف اسلامی است. مرحوم علامه طباطبایی بر این مقوله و نقش مهم آن در معارف اسلامی تأکید بسیاری داشته اند و گفته اند که توحید پایه تمام مباحث اسلامی است. البته این بحثی پررنگ است و فقط علامه طباطبایی بر آن تأکید نداشته اند، بلکه بسیاری از متفکران اسلامی از جمله حضرت امام معتقدند که تأکید اصل اساسی معارف اسلامی است.
مرحوم علامه طباطبایی کتابی با عنوان «شیعه در اسلام» دارد که شامل گفت وگوهای وی با هانری کربن است. وی در آنجا معتقد است که اسلام، دین توحید است و تمام فروع آن به این اصل واحد برمی گردد. در آیه 108 سوره انبیاء آمده است: «قُلْ إِنَّمَا یُوحَىٰ إِلَیَّ أَنَّمَا إِلَٰهُکُمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ ۖ فَهَلْ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ؛ بگو که بر من به یقین و درست این وحی می رسد که خدای شما خدایی است یکتا، پس آیا شما تسلیم (امر او) خواهید شد؟». علامه طباطبایی در المیزان ذیل تفسیر این آیه گفته است که چیزی بر پیامبر اسلام(ص) غیر از توحید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار