بیانیه مقام های سعودی پس از اعلام افزایش نرخ بنزین

اعتماد آنلاین یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۹

اعتمادآنلاین|  سعود القحطانی سخنگوی رسمی برنامه «حساب شهروند» با انتشار بیانیه ­ای اعلام کرد که افزایش اعلام شده از سوی وزارت انرژی پس از بازبینی نرخ بنزین و ربط آن به نرخ جهانی قبلا پوشش داده شده و پیش از اجرای آن در واحدهای ذی صلاح و واجد شرایط پرداخت شده بود.
قحطانی در این بیانیه تصریح کرد: «این تصمیم پس از بازبینی انجام شده در سه ماهه آخر سال 2018 توسط برنامه حساب شهروند اتخاذ شده است».
ارقام مرحله هفدهم ماه آوریل از طریق برنامه حساب شهروند منتشر شد که مجموع آن دو میلیارد و 500 میلیون ریال برای نرخ حامل ­های انرژی در زمینه بنزین و برق و مالیات مستقیم و غیر مستقیم علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده سبد غذائی است. این در حالی است که میزان یارانه حمایتی در بخش برق 726 میلیون ریال معادل 30 درصد و میزان یارانه بنزین 676 میلیون ریال معادل 27 درصد است.
قحطانی خاطرنشان کرد که هدف این برنامه افزایش حمایت دولت با توجه به هدایت منافع دولتی به گروه ­های واجد شرایط است که موجب تشویق مصرف منطقی برای حمایت از خانواده های سعودی از طریق مالیات مستقیم و غیرمستقیم اصلاحات اقتصادی مختلف پیش از اعمال آنها می­ شود و تغییر نرخ حامل­ های انرژی یکی از مهم­ترین عوامل مؤثر بر حمایت مستقیم است.
 شرکت آرامکو متعلق به عربستان سعودی اعلام کرده بود که نرخ بنزین را در سه ماهه جاری به میزان چهار تا پنج درصد افزایش می ­دهد و آن را از روز یکشنبه 14 آوریل اجرائی می­ کند.
منبع: ایلنا