نکات خواندنی درباره "باور های عددی"

پارسینه پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۰
حتی خود شما هم هنگامی که با عدد ۱۳ سر و کار دارید هرچند باوری هم به نحس بودن آن نداشته باشید، اما به شوخی هم که شده شاید به شگون بد این عدد اشاره ای داشته باشید!

در فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف باور ها و جزئیات بسیاری وجود دارد که هر کدام به نوعی می توانند جذاب و شنیدنی باشند.
برای مثال در فرهنگ کهن ژاپن هنگامی که یک کاسه زمین خورده و می شکست آن را با با طلا بند زده و ترمیم می کردند، زیرا باورشان این بود وقتی چیزی می شکند تاریخ یافته و زیباتر می شود! حال آن که در گوشه دیگری از جهان احتمالاً این تفکر فاقد اهمیت بوده است.
هر چند برخی از این باور ها طی زمان و با پیشرفت جوامع بسیار کمرنگ شده اند، اما برخی دیگر همچنان مورد توجه قرار داشته و ظاهراً نمی توان تاریخ مصرفی برای آن متصور شد. برای نمونه باور اقوام مختلف به اعداد و اعتقادی که به اثر گذاری آن دارند! حتی خود شما هم هنگامی که با عدد ۱۳ سرو کار دارید هر چند باوری هم به نحس بودن آن نداشته باشید، اما به شوخی هم که شده شاید به شگون بد این عدد و اثر آن بر گرفتاری های آینده تان اشاره ای داشته باشید!
باور های این چنینی به اعداد به ویژه در فرهنگ آسیایی و کشور هایی مانند چین، کره و ژاپن بیشتر دیده می شود، اما در سایر نقاط جهان نیز وجود دارند. در ادامه با ۲۲ نکته خواندنی درباره "باور های عددی" آشنا خواهیم شد:
ترس از عدد ۴ تحت عنوان "تترافوبیا" شناخته می شود و میان فرهنگ های آسیایی شیوع بسیار بیشتری نسبت به تمدن های غربی دارد. همین ترس تمامی شماره تلفن ها، کد محصولات و حتی آدرس خانه ها را تحت تأثیر خود قرار داده است. این موضوع برای کمپانی های غربی که قصد ورود به بازار های آسیایی را دارند، مقداری مشکل ساز شده است. زیرا معمولاً مجبور به تغییر نام برند خود می شوند تا بتوانند تأثیر روانی مناسب را بر مردم داشته باشند.
عدد ۴ در فرهنگ کره نمادی ...