بعیدی نژاد: شکست برجام این تفکر را که ایران باید از NPT خارج شود، تقویت خواهد کرد / بهتر است هشدارهای ایران را جدی بگیرند

انتخاب شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۹
سفیر کشورمان در لندن گفت: افرادی در ایران هستند که معتقدند در پاسخ به ادامه عدم پایبندی اروپایی ها به برجام باید از معاهده ان پی تی خارج شویم.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس گفت که از سرگیری غنی سازی اورانیوم، هر دو ماه یکبار با گام هایی مشابه دنبال خواهد شد مگر اینکه کشورهای اروپایی اقدامات بیشتری برای نجات توافق هسته ای با قدرت های بین المللی انجام دهند.
بعیدی نژاد روز جمعه همچنین هشدار داد که "افراد پرنفوذ" در ایران در پاسخ به عدم پایبندی اروپایی ها به تعهداتشان در توافق هسته ای و به علاوه تحریم های سخت دولت ترامپ، خواهان خروج از معاهده منع اشاعه هسته ای (NPT) هستند.
سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه روسیه و چین که پس از خروج یک جانبه آمریکا از توافق به برجام متعهد مانده اند، در ایجاد یک سازوکار مالی که باوجود تحریم های آمریکا بتواند تجارت شرکت های اروپایی با ایران را تسهیل کند، ناموفق بوده اند.
حمید بعیدی نژاد در ادامه گفت که ایران از زمان خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگرداندن تحریم ها همچنان به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای عمل کرده است و اکنون با گام هایش در کاهش تعهدات برجامی به سایر امضاء کنندگان این توافق هشدار می دهد.
وی افزود: ما نمی توانیم به طور یک جانبه به این تعهدات عمل کنیم. بنابراین، چنین تصمیماتی را گرفتیم. اگر دیگران هشدارها را جدی نگیرند، شاید از طریق اینستکس (سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران) همه ما در شرایط بسیار دشواری قرار بگیریم اما امیدواریم با این گام ها پیامی محکم، واقعی و جدی در راستای اجرای توافق هسته ای منتقل کنیم.
سفیر تهران در لندن با بیان اینکه "ما به شرکای خود (در برجام) به اندازه کافی فرصت دادیم و سپس ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار