جای دهکده صنایع دستی در شیراز خالی است

فارس نیوز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱
یک هنرمند شیرازی با بیان اینکه نیاز مبرم به کارآفرینی در زمینه صنایع دستی داریم گفت: راه اندازی دهکده صنایع دستی باعث می شودعلاقه مندان به صنایع دستی و کسانی که اطلاعات زیادی در این باره ندارند بتوانند با مراجعه به دهکده به اطلاعات لازم دست پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، وقتی حرف از هنر می شود معمولا چند هنر معروف و محدود به ذهن مخاطب متبادر می شود. این بار به بهانه هفته هنر انقلاب اسلامی به سراغ هنرچشم و دل نوازی رفتیم که شاید مثل شعر و داستان و فیلم و سینما بین رشته های هنری گل درشت نباشد اما در عین گمنامی مرزهای ایران اسلامی را درنوردیده و فراتر از مرزها هم در چشم اهل فن به عنوان یکی از هنرهای اصیل ایرانی امضا دارد و هنرمندان شیرازی در این زمینه سرآمد هستند.
آینه کاری یکی از شاخه های هنرهای تزیینی ایران بوده و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به شمار می آید که در دوره ساسانیان رایج بوده است. آب و آینه در فرهنگ ایرانیان نماد پاکی و روشنایی، راستگویی و صفا بوده و به احتمال زیاد کاربرد آن در معماری نیز همین معنا را دارد. البته ابعاد اعتقادی و اقتصادی این هنر اصیل نیز در بقای آن تاثیرگذار بوده است. در هنر آینه کاری، هنرمند با استفاده از شیشه و برش آن به اشکال متنوع، فضایی درخشان و زیبا در بناها می آفریند که از بازتاب نور در قطعات بی شمار آینه تشعشع، درخشش و زیبایی در تزیینات بناها ایجاد می شود و پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است.
 خاندانی که صنعت آینه کاری فارس را زنده نگه داشته است
برای آشنایی بیشتر با این رشته هنری با ابراهیم ظریف صنایعی به گفت وگو نشستیم که چندین نسل از خاندانش در این رشته در اماکن مذهبی و گردشگری ایران و برخی نقاط جهان هنر نمایی کردند و پدرش استاد محمد ظریـف صنایعی در نمایشگاهی که در فرانـسه برگزار شده بود این هنر زیبای ایرانی را به صورت اجرای زنده(workshop ) به جهانیان معرفی کرد.
ابراهیم ظریف ...