چرا روس ها به شدت از تنش میان ایران و آمریکا خوشحال شده اند؟

مثلث آنلاین چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۸:۵۲
صدای ضربات تنش ایالات و ایران برای گوش های کرملین دلنواز است. در حالی که بحران بین واشنگتن و تهران تشدید می شود، مسکو خود را برای استفاده از این بحران آماده می کند؛ البته به شرطی که بتواند آسیب ها را محدود کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
نویسنده: نیکولاس گُزدو
 صدای ضربات تنش بین ایالات و ایران برای گوش های کرملین دلنواز است. در حالی که بحران بین واشنگتن و تهران تشدید می شود، مسکو خود را برای استفاده از این بحران آماده می کند؛ البته به شرطی که بتواند آسیب ها را محدود کند. روسیه همین حالا هم از اعمال مجدد تحریم های شدیدالحن آمریکا علیه صادرات نفت ایران سود می برد. با کاهش خرید ژاپن، هند، کره جنوبی و ایتالیا از ایران، شرکت های روسی سهم بیشتری از بازار به دست آورده اند و روسیه به یک منبع مطمئن تر و قابل اعتمادتر برای عرضه نفت در بازارهای جهانی تبدیل شده است. به علاوه، شرکای ایالات متحده که به سختی با محدودیت های اعمالی آن بر ایران موافقت کردند، هیچ انگیزه خاصی برای مجازات روسیه ندارند.
در پی مداخله روسیه در اوکراین در سال 2014، متحدان غربی ایالات متحده بعضا به این دلیل حاضر به اعمال تحریم های شدیدتر علیه روسیه شدند که توافق هسته ای ایران فرصت های جدیدی را برای به دست آوردن نفت و گاز طبیعی برایشان فراهم می آورد. اکنون که ایران مجددا تحریم شده، به رغم افزایش تولید ایالات متحده روسیه تامین کننده جایگزین به شمار می رود.
در همین حال، سقوط صادرات نفتی ایران به مثابه زدن دو پرنده با یک سنگ بود: برای مسکو این امکان را فراهم آورد که با ریاض در مدیریت بازارهای نفتی جهانی همکاری کند و در عین حال این امکان را برای تولیدکنندگان روسی که به دستور ولادیمیر پوتین تولیدات خود را متوقف کرده بودند، فراهم آورد تا بدون مواجهه با خطر تحریم ها یا درگیری با ریاض تولید و سطح فروش خود را افزایش ...