بعیدی نژاد: ممکن است از NPT خارج شویم

فرارو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰
ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و تحریم های این کشور در بیانیه ای روز ۱۸ اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

سفیر ایران در انگلیس به کشور های اروپایی هشدار داد، اگر گام های پیش رو در راستای کاهش تعهد به برجام به اتمام برسد ممکن است طبق خواسته بسیاری در داخل کشور، به سراغ خروج از معاهده NPT برویم.
به گزارش فارس، «حمید بعیدی نژاد» روز جمعه گفت، ادامه غنی سازی اورانیوم با روند فعلی یک گام جدید در هر دو ماه ادامه خواهد یافت، مگر این که کشور های اروپایی تلاش بیشتری برای جلوگیری از انحلال برجام انجام دهد.
به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، بعیدی نژاد گفت: هشدار داد برخی مقامات تأثیرگذار در داخل ایران، خروج از معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را به عنوان پاسخی به عدم برآورده شدن انتظارات از سوی طرف های اروپایی برجام، پیشنهاد کرده اند.
سفیر ایران در لندن گفت، با وجود خروج آمریکا از برجام و وضع کردن مجازات های تحریمی، تهران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده و اکنون گام هایی برای «هشیار شدن» دیگر امضاکنندگان آن برمی دارد.
بعیدی نژاد ادامه داد: «نمی توانیم به متعهد ماندن یک طرفه ادامه دهیم و به همین دلیل این تصمیمات را گرفتیم. اگر طرف دیگر [برجام]این هشدار را جدی نگیرند، شاید از طریق استفاده از اینستکس، همه ما، در شرایط سختی قرار بگیریم. اما امیدواریم با این گام ها بتوانیم پیامی محکم، حقیقی و جدی برای اجرایی شدن توافق هسته ای صادر کنیم».
اینستکس یک کانال مالی است که توسط انگلیس، آلمان و فرانسه برای دور زدن تحریم های آمریکا و حفظ تجارت با ایران ایجاد شده است.
این دیپلمات ایرانی گفت: «به شرکای خود به اندازه کافی زمان دادیم و بعد این سیاست را اتخاذ کردیم. ظرف دو ماه آینده قطعاً گام پنجم را پس از تحلیل اوضاع برمی داریم. این گام، همانند گام های قبلی ...

سرخط اخبار