افسانه احسانی می گوید: تاکنون تلاش ما بر این بوده که این عروسک ها را از مرگ خاموش نجات دهیم و آنها را معرفی کنیم چون با درگذشت هر یک از مادربزرگان بخشی از این ماجرا هم به خاک می رود و شاید دیگر هیچ گاه نتوانیم آن را بازآفرینی کنیم.

به گزارش قدس آنلاین ، عروسک دوتوک، دست ساز سنتی زنان خراسان جنوبی تازه ترین تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که قرار است به زودی با عنوان کتاب عروسک در سه نوبت پیاپی در شمارگان ۲هزار و ۵۰۰ نسخه و در مجموع هفت هزار و ۵۰۰ نسخه و در بسته بندی متفاوتی عرضه شود.
عروسک های بومی و دست ساز «دوتوک» ریشه در فرهنگ مناطقی از استان های خراسان جنوبی و مناطق بلوچ نشین استان سیستان و بلوچستان دارد و یادآور لالایی ها، شعرهای قدیمی و خاطرات زندگی روستایی و عشایری است. این عروسک های سنتی توسط زنان استان خراسان جنوبی با استفاده از مواد حافظ طبیعت تولید می شود. هر کودک و زن این روستاها عروسکی می سازد و داستان زندگی اش را در قالب این عروسک روایت می کند.
زهره پریرخ نویسنده این کتاب و پژوهش آن برعهده افسانه احسانی بوده است.
افسانه احسانی از سال ۸۰ وارد صنعت گردشگری شده و گردشگری پایدار و توان افزایی جوامع بومی از طریق آن، کار اصلی اوست. او مؤلف کتاب «اکوتوریستم راهی برای گردشگری پایدار» است و به عنوان یک کارآفرین روستایی شناخته می شود.
وی درباره ماجرای احیای عروسک های بومی می گوید: این داستان از سال ۱۳۸۴ آغاز شد. گردشگران فرهنگی با سفر به مناطق مختلف علاقه مند به تهیه سوغات فرهنگی آن منطقه بودند و ما پیشنهاد کردیم به جای اینکه گردشگر جنس چینی بخرد، روی محصولاتی که جنبه هویتی دارند تمرکز کرده و براساس آن یک محصول را با سه ویژگی در نظر گرفتیم که در وهله اول گردشگر به آن علاقه مند باشد، دارای هویت بومی و در نهایت تولید آن با نفع اقتصادی برای بومیان همراه باشد.
احسانی می افزاید: سال ۸۴ برای تدریس در یک دوره آموزشی گردشگری به خوزستان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار