استخراج نانو بلورهای سلولز از ضایعات پنبه

شبکه خبر پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۲
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به استخراج نانوبلور های سلولز از ضایعات پنبه و قراردادن آن درون نانوالیاف ژلاتین شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
زخم ها پدیده های دردناک پوستی هستند که ازخراشیدن، پاره شدن، بریده شدن و یا سوراخ شدن پوست ناشی می شوند. بهبود زخم ها بسته به شرایط بدنی و محیطی ممکن است از چند روز تا چند هفته به طول انجامد، طولانی شدن فرآیند بهبود زخم می تواند منجر به ورود میکروب ها به بدن و بروز بیماری های گوناگونی شود.
در سال های اخیر، محققان به دنبال تولید نانوساختار هایی برای افزایش سرعت التیام زخم بوده اند.
احمد هیوه چی، دانشجوی مقطع دکتری مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ضایعات پنبه را یک منبع غنی برای استخراج سلولزخواند و افزود: خواص مکانیکی و بیولوژیکی نانوبلور های سلولز در سال های اخیر مورد توجه محققان زیادی قرارگرفته است. ولی سؤالی که همچنان به آن پاسخ داده نشده، این است که آیا این نانو ذرات برای رشد سلول مناسب هستند؟ در این تحقیق، نانوبلور های سلولز استخراج شده از ضایعات پنبه ترکمن صحرا در بستر نانوالیاف ژلاتین قرار داده شد و توانایی رشد سلول های فیبروبلاست بر روی آن ها مورد بررسی قرار گرفت.
هیوه چی در خصوص ضرورت انجام این طرح تصریح کرد: روش الکتروریسی و تولید نانوالیاف یکی از مهم ترین و ساده ترین روش ها برای تولید داربست های سه بعدی ترمیم زخم به شمار می رود. خواص مکانیکی نانوالیاف تولیدی یکی از چالش های مهم در ترمیم زخم واستخوان است، در این مقاله سعی شده از یک نانوذره طبیعی جهت افزایش خواص مکانیکی بدون تغییر در خواص بیولوژیکی نانوالیاف الکتروریسی شده، استفاده شود.
به گفته این محقق، دراین مقاله از آزمون های مختلف میکروسکوپی از جمله میکروسکوپ الکترونی روبشی، عبوری و میکروسکوپ نیروی اتمی و میکروسکوپ ...