از ابتدا تا کنون 3 نوع سنگ در حرم مطرم بر روی خاک پاک مزار آن حضرت قرار گرفته است و سنگ های قدیمی تر پس از تعویض برای مشاهده عموم به موزه آستان تحویل داده شده است.

قدیمی ترین سنگ مرقد امام رضا(ع)، سنگ مرمری با ابعاد 40 30 و قطر 6 سانتی متر است که در اوایل قرن ششم بر مزار امام(علیه السلام) نصب شد.
این سنگ از نفایس بسیار ارزشمند موزه آستان قدس رضوی، از نظر تاریخی است و اهمیت فوق العاده ای دارد . سه کتیبه در حاشیه سنگ و یک کتیبه در سطح محرابی شکل آن به خط کوفی شکسته نقش بسته است .
دومین سنگ مرقد امام(علیه السلام)، به ظاهر سنگی از جنس مونسار(مرمر سفید آهکی) است که به جای سنگ قبلی بر مزار امام(علیه السلام) جای داشته و آگاهی چندانی از چگونگی آن به دست نیامده است .
سومین سنگ مزار حضرت، سنگی مرمر بسیار ممتاز از معدن توران پشت یزد است. این سنگ به رنگ سبز چمنی با ابعاد 20 / 2 در 10 / 1 و قطر یک متر و وزن 3600 کیلوگرم است که هم زمان با تعویض و نصب ضریح پنجم در سال 1379 هجری قمری در حرم مطهر ، درون ضریح بر مرقد امام ( علیه السلام ) نصب شد.
سنگ پیشین مضجع شریف امام ( علیه السلام ) به لحاظ قدمت و آسیب دیدگی، همزمان با تعویض و نصب ضریح جدید با حضور مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) تعویض و به جای آن سنگ جدید با محتوای الهام بخش هنری و آیات الهی بر مضجع نورانی امام(علیه السلام) نصب شد .بر سطح این سنگ جدید، علاوه بر کلمات مقدس و الهام بخش، تاریخ ولادت و شهادت امام هشتم(علیه السلام) نقش بسته است.
متن کتیبه سنگ مضجع امام رضا(ع)
آنچه بر سطح سنگ جدید مرقد امام رضا(علیه السلام) حک شده، بدین شرح است:
«هذا هو المرقد الشریف للامام التقی النقی الصدیق الشهید، وارث الانبیاء والمرسلین، ثامن الائمه المعصومین من اهل بیت رسول رب العالمین، حجه الله علی الخلق اجمعین، سیدنا و مولانا ...

عناوین مهم خبری