یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تبعات اقتصادی جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا فعالیت و نوع بسته حمایتی کشورهای مختلف برای این منظور را تشریح کرده و در پایان، خروج بزرگترین تولیدکننده دنیا یعنی چین از بحران و شروع مجدد فعالیت آنها را تنها امیدهای این روزهای اقتصاد جهان دانسته است.

به گزارش ایسنا، در یادداشت احمدرضا یوسفی آمده است: تا روز اول فروردین سال ۱۳۹۹ مصادف با ۲۰ مارچ ۲۰۲۰، قیمت نفت به پایین ترین مقدار خود ظرف ۱۷ سال گذشته رسید و درخواست برای تجارت کالاها هم کم شد و کشورها بسته به شرایط خودشان دنبال کاستن از خسارت های بحران کرونا هستند.
طبق آنچه که نشریه اشپیگل اعلام کرده، دولت آمریکا برای کمک به کسب وکارها و جلوگیری از بحران، ۱۰۰۰ میلیارد دلار کنار گذاشته و دولت بریتانیا هم معادل ۳۸۰ میلیارد دلار وام و تسهیلات ارائه کرده است. دولت چین نیز ۱۶۰ میلیارد یوان (معادل ۲۲ میلیارد دلار) به اقتصاد خود تزریق کرد. آلمان هم در نظر دارد تا ۴۰ میلیارد یورو جهت کمک به شرکت های کوچک و مشاغل آزاد به اقتصاد خود تزریق کند. دولت آلمان تصمیم دارد این مبلغ را جهت کمک به مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا به اقتصاد خود تزریق کند.
همچنین صندوق بین المللی پول بودجه ای ۵۰ میلیارد دلاری را برای کمک به کشورهایی که از ویروس کرونا آسیب دیده اند اختصاص داده است.
در شرق دور، سنگاپور در نظر دارد تا به هر شهروند سنگاپوری مبلغ ۱۰ هزار دلار سنگاپور پرداخت کند اما کارشناسان مطمئن نیستند توزیع نقدینگی به این روش در شرایط کنونی راهکار درستی باشد.
در خاورمیانه نیز، ایران از صندوق بین المللی پول ۵ میلیارد دلار درخواست وام کرده و برای حمایت از مشاغل آسیب دیده، طرح هایی از جمله تعویق اقساط بانک و وام های حمایتی را در برنامه خود قرار داده است.
روزنامه نیویورک تایمز هم نوشته که کرونا در سطحی فراتر از آنچه جهان ۱۲ سال پیش (بحران مالی در ایالات متحده) تجربه کرد، به جان اقتصاد جهان افتاده و این در حالیست که نهادهای مالی کماکان درگیر مشکلات ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار