ایسنا/خراسان رضوی در سومین گزارش از مجموعه گزارشات تحلیلی بررسی شرایط روز بازارهای ایران به تحلیل بازار مسکن می پردازیم.

در سال جاری جامعه ایران شاهد بالا رفتن چشمگیر نرخ تورم بود که تورم موجود در بازار در نتیجه سیاست های سردرگم و بعضا نادرست کنونی ایجاد شد.
این تورم علاوه بر خروج حجم سنگین نقدینگی از بانک ها و بازار بورس سبب ورود این سیل ویرانگر به بازارهای موازی مانند ارز، سکه، طلا، خودرو و مسکن شد. همزمان با رشد افسارگسیخته قیمت ها در تمامی بازارها، بازار مسکن نیز رشد فزاینده ای را تجربه کرد.
در ادامه نظر یک کارشناس مسکن را در خصوص افزایش قیمت ملک در ماه های اخیر جویا شدیم.
علیرضا قرایی، رئیس هیات مدیره کارگروه جمعیت سازندگان مشهد، در گفت وگو با ایسنا در خصوص افزایش قیمت مسکن اظهار کرد: سازندگان مسکن با مدیریت هزینه ساخت نهایتا می توانند ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت مسکن را کاهش دهند اما لازم به ذکر است قیمت مسکن به عوامل دیگری بستگی دارد که خارج از اختیار سازندگان است.
وی افزود: در حال حاضر متوسط قیمت ساخت یک واحد مسکونی معمولی حدود متری ۴ تا ۵ میلیون تومان و هزینه ساخت یک باب مسکن لوکس متری ۷ تا ۱۰میلیون تومان است .
این کارشناس بازار مسکن بیان کرد: سوال اینجاست چگونه مسکنی که هزینه تمام شده آن متری ۴ تا ۵ میلیون تومان است، متری ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان به دست مصرف کننده می رسد؟ این اتفاق به عوامل متعددی بستگی دارد که اولین عامل و حلقه مفقوده در بخش گرانی مسکن خواب سرمایه است.
قرایی ادامه داد: زمانی که ما زمینی را به قیمت ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان می خریم، از زمان خرید زمین تا زمان گرفتن مجوزهای نظام مهندسی و شهرداری ۷ تا ۸ ماه طول می کشد. در طی این مدت سود بانکی این ۱۰میلیارد تومان، حدود ۱ میلیارد تومان بوده که عدد قابل توجهی است.
رئیس هیات مدیره ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار