وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: چند جانبه گرایی بیش از هر زمانی دیگر به ضرورت در جامعه بین المللی تبدیل شده است.

آفتاب نیوز :
محمدجواد ظریف طی سخنانی در نخستین کنفرانس بین المللی یک جانبه گرایی و حقوق بین الملل در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: چندجانبه گرایی یک انتخاب نیست یک ضرورت است. دولت ها ذاتا نسبت به حاکمیت خود بسیار بسیار با خست عمل کرده و می کنند و اگر نبود نیاز قطعی دولت ها به حل مسائل شان از طریق چند جانبه گرایی هیچ گاه چند جانبه گرایی پا نمی گرفت.
وی تصریح کرد: اکنون می بینیم که دیپلماسی چندجانبه گرایی به عنوان واقعیت ظهور و نمود پیدا کرده و آن هم به دلیل امکان ناپذیر بودن راه حل های یک جانبه است و دولت ها به این نتیجه رسیده اند که نه می توانند مشکلات خود را به تنهایی حل و فصل کنند و نه می توانند به تنهایی مانع اقدامات هنجارشکنانه دیگران شوند و برای همین به چندجانبه گرایی روی آوردند و این موضوع نیاز قطعی جامعه بشری بوده است.
ظریف با اشاره به این که در شرایط گذار کنونی چندجانبه گرایی بیش از هر زمان دیگری به ضرورت در جامعه بین المللی تبدیل شده است، اظهار کرد: امروز شرایطی داریم که دنیا دیگر غرب نیست اما به معنای ضد غرب هم نیست. دنیای بدون غرب به معنای این واقعیت است که دیگر همه اتفاقات در غرب اتفاق نمی افتد وغرب نمی تواند همه تصمیمات برای تحولات جهانی را اتخاذ کند. زمانی همه اتفاقات قابل توجه دنیا در غرب رخ می داد و آنها اتفاقات دنیا را تعیین مسیر می کردند، اما واقعیت این است که امروز در دنیا همه اتفاقات نه در غرب می افتد و نه می توانند برای جهان تعیین مسیر کنند.
وزیر امور خارجه همچنین بیان کرد: امروز دولت ها نمی توانند یک جانبه برای جهان تصمیم بگیرند چون دولت ها انحصار خود را بر تصمیم گیری های جهانی از دست داده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار