جدیدترین مقاله منتشره در مجله معتبر نیچر، نشان می دهد که شیوع کرونا با همدستی یک جانور دیگر به نام «پانگولین» بوده و از طریق این حیوان به انسان منتقل شده، گرچه کماکان نام «خفاش» به عنوان منشا اصلی ویروس در پرونده ثبت است.

عصرایران؛ احسان محمدی- با دلسوزی سعی کردم پسر جوانی که در آشپزخانه پروژه نفتی مان کار می کرد را متقاعد کنم که برود دیگ های چینی ها را بشورد. گفتم «دو برابر الان بهت حقوق میدن، اندازه یک مهندس ایرانی پول در میاری!» با حالت درمانده ای گفت: «پول دوست دارم ولی به خدا نمیتونم، دو روز رفتم اونقد بالا آوردم که داشتم می مرُدم»!
راست می گفت. خودشان آشپز و مواد غذایی آورده بودند و همیشه یک سوپ آب زیپو هم بار می گذاشتند که بویش کلاغ ها را در آسمان بیهوش می کرد. بیست و چهارسالم بود و عاشق یاد گرفتن. یک بار بحث غذا شد، از «جانگ» که انگلیسی می دانست پرسیدم «چطور گوشت سگ می خورید؟» خیلی حق به جانب گفت «همونطور که شما گوشت گوسفند می خورید!». دهانم بدوخت!
وقتی بحث از ذائقه رد شد گفت ما کشور خیلی بزرگی هستیم و اندازه شما منابع برای تولید غذا نداریم. یکی از دلایلی که ما در روستایمان مُرده ها را می سوزانیم این است که اگر بخواهیم قبر بکنیم، زمین برای کشاورزی کم می آید.
بعدها دیدم وجود جمله «غذا خوردی؟» در احوالپرسی روزمره شان نشان می دهد زمانی در این کشور، خوردن یک وعده غذا تا چه اندازه اهمیت داشته که حتی در احوالپرسی آن را آورده اند. اینکه بعضی از ما کله پاچه و دنبلان می خوریم محل جدل شده، دمکراسی می گوید باید به منوی غذایی خلایق احترام گذاشت اما کارد بخورد به شکمی که با موش و مورچه خوار و سگ و خفاش پر می شود!
خفاش به عنوان عامل اصلی شیوع ویروس کرونا در میان افکار عمومی شناخته می شود. گرچه برخی از متخصصان از ابتدا عنوان کردند که با قاطعیت نمی توان خفاش یا سوپ خفاش را عامل این ویروس بدانند اما هرچه هست زیر سر حیوانات و بازارچه خرید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار