1000 هکتار از جنگل های کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوزی ها از بین رفت

فارس نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در 4 ماهه سال جاری یک هزار هکتار از جنگل ها و مراتع استان براثر آتش سوزی از بین رفت، گفت: این آمار نگران کننده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، یازدهمین جلسه ستاد ملی برنامه مدیریت بوم سازگان زاگرس پیش از ظهر امروز با حضور آقایی رئیس سازمان جنگل ها و مراتع، کلانتری استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به اینکه باید برای طرح بوم سازگان برنامه جامع داشته باشیم، گفت: این طرح برای پایش جنگل ها نیاز است که با استفاده از آن مشخص شود به چه میزان نیرو برای حفاظت از جنگل ها و مراتع احتیاج داریم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بدنبال ایجاد پایگاه هوایی هستیم، افزود: در چهار ماه سال جاری یک هزار از جنگل ها و مراتع استان براثر آتش سوزی از بین رفته که این آمار نگران کننده است.
وی با اشاره به ارائه راهکارهای قانونی جهت استفاده از ظرفیت سازمان جنگل ها و مراتع کشور در نگهداری از منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اکثر استان های زاگرس نشین با مشکلات آتش سوزی در منابع طبیعی و آبخیزداری مواجه هستند.
مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اکثر اراضی استان شیب دار هستند که بارش باران و سیلاب ها موجب فرسایش خاک می شود، از سوی دیگر بارش های در طول سال باعث زیاد شدن پوشش گیاهی شده و این امر مراتع را با کوچکترین جرقه ای آماده آتش سوزی می کند.
کلانتری با بیان اینکه منابع و نیروهای استانی با ماموریت ما همخوانی ندارد، و در زمینه منابع هزینه ای دچار مشکل هستیم، گفت: 40 هزار هکتار از اراضی چرام، کهگیلویه، بهمئی و گچساران در خطر بیابانی شدن و خشکسالی هستند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پایان این نشست ابراز امیدواری کرد برگزاری چنین برنامه ها و ...

سرخط اخبار