با هزینه کردن پنج هزار دلار این کشاورزان می توانند مجموعه ای از پنل های خورشیدی و یک پمپ آب برقی بخرند.

این مطلب به نقش و ارزش انرژی خورشیدی در یکی از نامساعدترین محیط های ممکن می پردازد و این که چگونه این نوع انرژی می تواند یک فناوری دگرگون کننده باشد.
به گزارش عصرایران به نقل از بی بی سی، محیط و بازاری را که در مورد آن حرف می زنم، شاید بارزترین مثال کاپیتالیسم در سیاره زمین باشد. جایی که در آن نه یارانه/کمک هزینه دولتی وجود دارد و نه کسی در مورد تغییرات اقلیمی و ملاحظات دیگر مرتبط به آن فکر می کند. جایی که کارآفرینانی در مقیاس کوچک تلاش می کنند مقداری درآمد به دست آورند.
این مطلب درباره کشاورزان افغان است، این که چگونه توانسته اند با روی آوردن به استفاده از انرژی خورشیدی در کشت خشخاش، تولید هروئین در جهان را به طور چشمگیری افزایش بدهند.
بلک هاوک بر فراز هلمند
از داخل هلی کوپتر نظامی که از فراز مزارع سرسبز خشخاش هلمند در افغانستان می گذشت، اولین پنل خورشیدی در آن جا را مشاهده کردم.
شاید نام هلمند را شنیده باشید. هلمند خطرناکترین ولایت در افغانستان است.
از جمله ۴۵۴ سرباز بریتانیایی که در افغانستان کشته شده اند، به غیر از پنج نفر دیگر تمام آنها در هلمند جان خود را از دست داده اند.
این ولایت همچنین قلب پربارترین منطقه از نظر کشت خشخاش در روی کره زمین است.
بیشتر این تریاک به هروئین تبدیل می شود؛ یکی از اعتیادآورترین مخدر موجود در جهان.
نظر به آمار سازمان ملل که بر قاچاق مواد مخدر و مبارزه با آن نظارت دارد، تقریبا ۸۰ درصد از تمام تریاک افغانستان حالا از منطقه شمال غربی این کشور از جمله هلمند به دست می آید. این یعنی حدود دو سوم میزان تولید تریاک در جهان. بنابراین این منطقه ای نیست که انتظار داشته باشید در خط اول تلاش برای ...

سرخط اخبار