ذخایر گاز ایران تا چه زمانی پاسخگوی مصرف است؟

ایرنا پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳۷
تهران - ایرنا - بد مصرفی ایرانی ها در حوزه انرژی آنقدر زیاد است که برخی از پیشی گرفتن مصرف از تولید گاز در سال های آینده خبر می دهند، اما با وجود این بد مصرفی، ایران همچنان تا ۵۰ سال آینده نیز توان تامین نیاز داخلی مصرف در حوزه گاز را دارد.

تا چند دهه گذشته اغلب ایرانیان از سوختی به جز گاز در مصارف خانگی، صنعتی و حتی تولید برق استفاده می کردند اما کم کم با رونق تولید گاز و گسترش شبکه های انتقال، گاز به عنوان سوخت طلایی ایرانیان جای خود را باز کرد.
این امر حتی به خودروها نیز رسید و سی. ان. جی اکنون ۲۰ درصد سوخت خودروهای سبک کشور را تامین می کند. با این حال دسترسی آسان به گاز باعث شد تا بد مصرفی سوخت نیز در بین ایرانیان رواج پیدا کند تا آنجا که در حال حاضر، میزان مصرف انرژی در کشور در بخش های مختلف اعم از خانگی، تجاری، صنعتی و... حدود چهار برابر و میزان مصرف گاز حدود سه برابر میانگین مصرف جهانی است که به طور قطع موجب هدر رفت منابع انرژی کشور در درازمدت خواهد شد.
این موضوع باعث شده تا با وجود آنکه ایران همچنان با دارا بودن حدود ۳۳ تریلیون متر مکعب ذخیره قابل استحصال گازی به عنوان دومین دارنده ذخایر گازی در دنیا به شمار رود اما در عین حال نگرانی هایی برای تامین درازمدت این سوخت ایجاد شود.
در کنار بد مصرفی همچنین بالا رفتن سن تاسیسات گازی و نزدیک شدن چاه های برداشت گاز به نیمه دوم عمر خود بر این نگرانی دامن زده است.
با توجه به این مهم، توسعه میدان گازی پارس جنوبی به عنوان اصلی ترین منبع تامین گاز کشور و هزینه کرد حدود ۸۰ میلیارد دلار در چرخه توسعه و تولید از این میدان که شامل حفاری، ساخت و نصب سکو و خطوط لوله، ساخت پالایشگاه و ...می شود در دستور کار قرار گرفته است.
از سوی دیگر برنامه ریزی لازم جهت نگهداشت توان تولید گاز و استفاده از کمپرسورهای تقویت فشار در فازهای مختلف این میدان نیز انجام گرفته و یا در حال انجام است. بر همین اساس طی سال های ۹۴ تاکنون فازهای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار