تشخیص حمله قلبی در ساعات طلایی با دستگاه حسگر ایرانی

ایرنا چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۴
تهران - ایرنا - محققان ایرانی نمونه اولیه دستگاه تشخیص و حسگر سریع حمله قلبی با عنوان "آزمایشگاه روی تراشه"ساختند که به تشخیص سکته قلبی در ساعات طلایی بعد از سکته کمک می کند.

به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سرور یوسفی نسب نوبری از محققان این طرح با اشاره به ساخت حسگری برای تشخیص زودهنگام حمله قلبی، اظهارکرد: این حسگر که نوعی آزمایشگاه روی تراشه است، با استفاده از گرافن اقدام به تشخیص زیست شناساگرهای مرتبط با حمله قلبی می کند.
وی درخصوص اهمیت این حسگر توضیح داد: در سال های گذشته پزشکان به این نتیجه رسیده اند که برای افراد مشکوک به حمله قلبی، گرفتن نوار قلب و بررسی علائم بالینی کافی نیست؛ چرا که هریک از این روش ها می تواند خطا داشته باشد و این خطا جان بیمار را به مخاطره می اندازد. از این رو آزمایش خون برای تشخیص زیست شناساگرهای مرتبط با این بیماری ضروری است.
یوسفی نسب افزود: هنگام بروز حمله قلبی برخی از سلول های قلبی دچار زوال ساختاری شده و این باعث تولید ترکیبات ویژه ای می شود که با تشخیص آنها می توان بروز حمله قلبی را شناسایی کرد.
وی ادامه داد:در حال حاضر آزمایش خون رایج در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها حداقل یک ساعت زمان نیاز دارد تا این زیست شناساگرها را تشخیص دهد. از آنجایی که ساعت های اولیه بروز حمله قلبی، زمان طلایی برای درمان است و تعلل ممکن است شانس موفقیت درمان را کاهش دهد، وجود دستگاه تشخیص سریع حمله قلبی می تواند به پزشک در یاری رساندن به بیمار کمک کند.
این محقق اضافه کرد: ما با استفاده از صفحات گرافن، آزمایشگاه روی تراشه ای ساختیم که می تواند با مقدار بسیار کمی از خون بیمار در مدت زمان کمتر از ۲۰ دقیقه حمله قلبی را در بیمار تشخیص دهد. این دستگاه قابل حمل و استفاده از آن ساده تر بوده و نتایج دقیقی ارائه می دهد.
وی با اشاره به سازوکار این آزمایشگاه روی تراشه، خاطر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار