دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اولین همایش ملی حکمرانی اسلامی گفت: حکمرانی اسلامی بر اساس ولایت یعنی پیوستگی اعتقادی، عقلانی، عاطفی، اداری و اجرایی بین حاکمان و بین آن ها با مردم، بزرگ ترین دستاورد و میراث انقلاب، الگوی حکمرانی جهادی است که در بخش هایی اجرا شده ودربخشهای مغفول مانده است.

به گزارش تابناک تبریز ، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  صبح دوشنبه 20آبان ماه در دانشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی با تبریک ایام مبارک ربیع و میلاد باسعادت پیامبر اکرم (ص)و امام صادق (ع) گفت: در هر جامعه ای به دلیل اینکه انسان ها استعدادهای مختلفی دارند، گروه های اجتماعی تشکیل می شود. چه دولتی باشد یا نباشد این گروه ها شکل می گیرد و کارکردهایی دارند. یک گروه صاحبان اندیشه و علم و دانش هستند. یعنی نخبگانی هستند که تولید دانش و اندیشه می کنند. گروه دیگر، صاحبان صنایع و حرفه ها هستند که صنعت و کشاورزی و تجارت را به پیش می برند. گروه دیگر، کارکنان نظامی و غیر نظامی هستند. گروه دیگر مستضعفین هستند. مهم ترین سوال برای جوامع این است که تحرک بخشی و یکپارچه سازی گروه های مختلف را دنبال کنند که موجب پیشرفت و تعالی فردی و جمعی شود؟
وی افزود: تجربه ثابت کرده است که آزادی و استبداد نمی تواند یکپارچگی و شتاب بخشی را بر عهده بگیرد. ما به حکمرانی و اراده ی واحد برای طی کردن مسیر جمعی ملت داریم. هر نقطه از مسیر، با مجموعه ای از فعالیت ها ساخته می شود. از طرف دیگر باید بسترسازی روابط و تعاملات را ایجاد کرد و در مرحله دیگر هماهنگی در فعالیت ها و همراهی در ذینفعا ن را شکل داد. هر چه این عوامل تقویت شوند، تحرک بخشی و هدایت و سرعت پیشرفت بیشتر می شود. تاریخ نشان داده که حکمرانی ها همیشه مثبت نیست و برخی از حکمرانی ها وضع را بدتر می کنند. بنابراین ظرفیت و قابلیت در حوزه های سه گانه یعنی رهبری، مدیریت و مردم اهمیت دارد. ظرفیت های فردی و سازمانی حوزه رهبری و حوزه مدیریت و مردم مهم است. قابلیت این ها هم در کنار آن ظرفیت ها، یک ماتریس شکل می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار